Problém s černými skládkami v Jihlavě se stále stupňuje. Nejhorší situace je nyní přímo v centru města, konkrétně v Palackého ulici, kde se u kontejnerových stání povalují pytle s odpadky, igelity a další věci.

Radnice už před časem vyhlásila válku těm, kteří se na zakládání černých skládek podílí, a situaci intenzivně monitoruje a řeší. Od začátku roku jí v tom pomáhá také kniha hříchů, kam mohou lidé posílat své příspěvky, například fotky nelegálních skládek. Nové opatření se za tu dobu velmi osvědčilo.

„Palackého ulice patří k nejproblematičtějším lokalitám ve městě, kde je to na denním pořádku. My víme, že nepořádek okolo popelnic mají na svědomí zčásti místní obyvatelé, zčásti podnikatelé. Jenže dokazování je v některých případech opravdu hodně složité. Nejjednodušší by bylo chytnout viníka přímo při činu," řekla včera vedoucí odboru životního prostředí jihlavského magistrátu Katarína Ruschková.

Povinnosti, které ukládá zákon

Podnikatelé mají totiž ze zákona povinnost třídit odpad a musí být schopni doložit, jak nakládají s odpady. Například předložením smlouvy s odpadovou společností nebo dokladem z třídicí linky.Odbor už nějaký čas do terénu posílá pracovníka, který pravidelně kontroluje podnikatele z dané lokality. „Pokud zjistí pochybení a daný podnikatel nepostupuje v souladu s tím, co mu ukládá zákon, čeká ho tučná pokuta. Například v pátek na místě proběhlo několik kontrol. Situaci intenzivně řešíme," doplnila Ruschková.

Vyvážení odpadu a úklid mají v Jihlavě na starost Služby města Jihlavy (SMJ). „Problémy s černou skládkou v Palackého ulici se nezlepšují, spíše naopak. Dokud město celou záležitost neuzavře, SMJ černou skládku nebudou likvidovat. Městu už dochází trpělivost s tím, že musí odstranění cizího nepořádku platit ze svého rozpočtu," uvedl Martin Málek, mluvčí SMJ.

Černá skládka vadí také některým obyvatelům v centru města. „Je to hrozné. Nejenže se musím na hromadu igelitových pytlů a další odpadky dívat a chodit okolo nich. Místo navíc někdy velmi intenzivně zapáchá. Ten problém se tady opakuje pořád dokola. Doufám, že s tím město něco udělá jednou provždy," vyjádřil se obyvatel Palackého ulice, který však nechtěl uvádět své jméno.

V boji s černými skládkami v Jihlavě od začátku letošního roku magistrátu pomáhá kniha hříchů, která je pro veřejnost k dispozici na webových stránkách www.odpadyjihlavy.cz. „Kniha hříchů vlastně fungovala už delší dobu, ale nebyla do ní takto široce zapojena veřejnost. Teď se to tedy změnilo. Lidé nám posílají podněty, včetně fotografií černých skládek, které my pak likvidujeme," doplnil další informace k aktuálnímu tématu Málek.

Mezi další problémové lokality, kde se pravidelně černé skládky objevují, v Jihlavě patří například také kontejnerové stání v Husově ulici nebo na sídlišti na Horním Kosově. Ve městě musí SMJ ročně zlikvidovat více než tisíc černých skládek. Zaplatí za to přes čtvrt milionu korun.

ZUZANA MUSILOVÁ