VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Získat řidičský průkaz na motorku bude těžší a dražší

Havlíčkův Brod – Hlouběji do kapsy budou muset od Nového roku sáhnout budoucí motorkáři, pokud chtějí získat řidičský průkaz.

4.4.2016
SDÍLEJ:

Získat řidičský průkaz na silnou motorku už nebude pro „frajery silnic“ tak jednoduché. Foto: Deník/archiv

Také příprava řidiče a závěrečné zkoušky budou mnohem náročnější než dosud.

Na silnicích ročně zahynou desítky motorkářů. Připravit je lépe na mnohem náročnější silniční provoz je cílem vyhlášky Ministerstva dopravy, která nabyla účinnosti už loni v listopadu. Ovšem s náročností výcviku stoupnou i poplatky v autoškolách.

„Jen loni zemřelo v kraji pět motorkářů, jeden v září na Havlíčkobrodsku," upozornila na smutnou statistiku policejní mluvčí Dana Čírtková. Ne všichni motorkáři si uvědomují, že v silničním provozu patří k nejzranitelnějším.

„Co se týče ceny, pak výše správních poplatků se u nás nemění. Zůstává na částce 700 korun. Co se ale určitě změní, tak to bude cena výuky v autoškole s ohledem na vyšší náročnost přípravy budoucího řidiče. Nicméně ani ta by neměla, aspoň na Brodsku, extrémně stoupnout.

Dosud platili žáci v autoškole šest a půl tisíce korun, takže nová cena by mohla být tak třináct tisíc korun, ale jistě ne pětadvacet tisíc, jak se mluví v některých sdělovacích prostředcích," řekl zkušební komisař Pavel Petr z odboru dopravy městského úřadu v Havlíčkově Brodě.
Cena výuky vzroste podle Pavla Petra hlavně proto, že podle nové vyhlášky Ministerstva dopravy bude muset být budoucí řidič na motorce mnohem samostatnější a obejít se bez instruktora za zády, proto autoškoly budou potřebovat nakoupit především dorozumívací zařízení a budou potřebovat k výcviku i druhé doprovodné vozidlo.

Nákup techniky kurzy prodraží

Právě nákup dorozumívacího zařízení, druhé vozidlo a zvýšená náročnost celého procesu odrazuje už nyní některé majitele autoškol. „Já vyučovat jízdy na motorce nebudu. Je to příliš složité a drahé. Myslím, že podobně se zachová většina mých kolegů, takže zájemci o řidičský průkaz na motocykl budou mít brzy problémy, aby našli autoškolu, která se jich ujme," nechal se slyšet majitel autoškoly Josef Pipek z Havlíčkova Brodu.

„My se k tomu nebudeme vyjadřovat," zaznělo z autoškoly Sviták, která má dvě pobočky v Chotěboři a ve Ždírci nad Doubravou. „Já o tom zatím jenom uvažuji," reagoval majitel brodské autoškoly Stanislav Kruntorád.

„Musel bych si koupit dorozumívací systém, další vozidlo, což zvedne náklady, tím i ceny kurzu. Takže je otázka, zda budou mít žáci zájem," povzdechl si Kruntorád.

„Další způsob, jak tahat lidem peníze z kapsy. Nic se nezmění, když byznys některých autoškol bude fungovat ve stylu, je nám jedno, jak řídíš, ale u nás to prostě uděláš," posteskl si Zdeněk Rýdl z Havlíčkova Brodu.

„Tuto vyhlášku jsme převzali z EU, kde tento systém výuky a zkoušek funguje již delší dobu. Řidičák na motorku je pro lidi, kteří mají schopnosti a zájem dobře jezdit. Není pro lidi, co chtějí sedět na motorce, jelikož je to moderní," podotkl brodský řidič Martin Janovský.
Zkouška, kterou budoucí řidič absolvuje, v Havlíčkově Brodě konkrétně bude na ploše u letiště, bude mít dvě části. Některé úkony budou co do provedení lehčí, jiné těžší.

„Žák musí prokázat, že umí motorku zvednout ze stojánku, dovede s ní manipulovat a odtlačit do garáže. Řidič, který motorku nedovede ze stojánku sundat, nemá na silnici co dělat. Ve druhé části pak pojede budoucí řidič rychlostí chůze, aby dokázal, že je schopen popojíždět v koloně, vyzkouší si slalom při pomalé rychlosti a předvede takzvanou osmičku, aby předvedl, jak umí kličkovat v provozu," popsal zkušební komisař Petr první část zkoušek.

Drahá, náročnější část se už odehrává ve vyšších rychlostech. V padesátikilometrové rychlosti kde budoucí motorkář předvede, jak dovede zastavit na přesnost, předvede intenzivní brždění v rychlosti kolem 45 kilometrů za hodinu, musí zvládnout úhybné manévry a rychlý slalom ve čtyřicetikilometrové rychlosti. Vše zakončí bezpečnou otočkou v protisměru. To vše by měl podle Pavla Petra zvládnout každý řidič motorky bez problémů, pokud se chce pustit na silnici.

„Co se týče závěrečných zkoušek v plném provozu, tam je změna dost podstatná. V minulosti absolvoval řidič zkoušku na jedné motorce s komisařem za zády, ten měl k dispozici vlastní řídítka a brzdy. Podle nové vyhlášky už pojede řidič na motorce sám, komisař pojede za ním, spojovat je bude jen dorozumívací zařízení," vysvětlil Pavel Petr. Tím se doba zkoušek prodlouží, v plném provozu to bude aspoň 20 minut, ale počet hodin, které budoucí řidič motorky absolvuje v autoškole, se podle nové vyhlášky nemění. Bude jich pořád 13.

„Záleží na spolupráci žáka s instruktorem. Když instruktor vidí, že žák ani za 13 hodin není samostatný, doporučí mu zaplatit si hodiny cvičné jízdy navíc. Jestli žák trvá na tom, že zkoušku zvládne, pak by měl instruktor o tom udělat zápis, sepsat prohlášení a dát ho žákům podepsat," zdůraznil zkušební komisař.

Tím by, podle názoru učitelů některých autoškol, snad mohl být vyřešen problém, kdo v případě nehody žáka bude zodpovědný za škodu. Navíc by se měl žák dát pojistit.

Podle Pavla Petra by nová vyhláška mohla zajistit, že budoucí motorkáři budou už ve svém vlastním zájmu daleko samostatnější, zkušenější, budou lépe připraveni na běžný silniční provoz, čímž může klesnout i počet dopravních nehod zaviněných řidiči na motorce.

„Ovšem nic není úplně bez chybičky. Nás na odboru dopravy konkrétně mrzí, že nová vyhláška umožňuje těm, kteří získají řidičský průkaz na osobní auto, mít zároveň i řidičský průkaz na motocykl do 125 kubíků s automatickým převodem, pro laiky se jedná například o skútry. A to podle mého názoru není zrovna šťastné řešení, protože i na skútru se dá vyvinout rychlost až 100 kilometrů v hodině. Což pro nezkušeného řidiče může mít v případě nehody tragické následky," podotkl Petr.

Autor: Štěpánka Saadouni

4.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ve žďárském zámku zavedli speciální prohlídky uzpůsobené pro nevidomé návštěvníky. Prohlídky jsou na objednání a stojí 50 korun na osobu (pro nevidomého i jeho průvodce). Do celého areálu smějí také vodicí (i ostatní) psi.
7

Nevidomí zažijí ve žďárském zámku speciální prohlídky

Ilustrační foto.

Do participativního rozpočtu lidé přihlásili jedenáct návrhů

OBRAZEM: Horácký džbánek zahájil Jaroslav Samson Lenk

Žďár nad Sázavou – Půlkulaté jubileum slaví festival folkové a country hudby Horácký džbánek. Letos se ve Žďáře nad Sázavou koná již po pětatřicáté. Dvoudenní festival začal v pátek krátce po 17 hodině koncertem Jaroslava Samsona Lenka s jeho doprovodem. Lenk se také po oba dva dny ujal role moderátora.

Patronkou Běhu pro hospic je Veronika Čamková

Velké Meziříčí – Několikanásobná juniorská mistryně České republiky v alpském lyžování a zároveň rodačka z Velkého Meziříčí Veronika Čamková se stala patronkou druhého ročníku Běhu pro hospic.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Vysočina – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení