Je to o padesát procent lidí víc v porovnání se stejným obdobím loňského roku. V drtivé většině vyhledávají pomoc ženy, které se staly oběťmi trestných činů nebo domácího násilí. Proti loňsku však poradna pomáhá většímu počtu obětí trestné činnosti páchané na seniorech a více pozůstalým po zavražděných lidech.

„V prvním pololetí jsme poskytli poradenství ve třech případech vraždy a ve dvou případech pokusu vraždy, loni jsme měli jen jeden případ," řekl vedoucí poradny Antonín Křoustek.

Bílý kruh bezpečí podle něj neposkytuje pozůstalým pouze psychologickou podporu, ale také poradí, jak zažádat o peněžitou pomoc od státu pro pozůstalé děti. Poradna tímto způsobem pomohla čtyřem dětem, které přišly o své rodiče.

O pomoc se na poradnu obracejí hlavně oběti fyzických napadení, vydírání, porušování domovní svobody, ale rovněž znásilnění a pohlavního zneužívání.

Klienti mohou získat radu i prostřednictvím e-mailů a telefonických dotazů. Bílý kruh bezpečí eviduje letos stovku těchto kontaktů, což je o sto procent víc než loni.

„Někteří žadatelé nemají dost peněz na cestu do Jihlavy, služby poskytujeme i klientům mimo Kraj Vysočina," dodal Křoustek. Kontaktní informace najdou zájemci na webových stránkách.

Od začátku srpna by se o možnosti získat sociální poradenství mohlo dozvědět daleko víc lidí v souvislosti s novým zákonem o obětech trestných činů. Policisté a zdravotnická zařízení budou mít podle zákona povinnost poučit oběti trestných činů o subjektech poskytujících poradenskou službu a předat jim na ně kontakt.

Krajská poradna Bílého kruhu bezpečí začala v Jihlavě fungovat začátkem letošního ledna. Jihlava se tak stala devátým městem v Česku, kde Bílý kruh bezpečí poskytuje pomoc obětem, pozůstalým a  svědkům trestných činů. Klientům se věnuje dvoučlenný tým složený z právníka a  psychologa.

Bílý kruh bezpečí už více než dvě desítky let pomáhá poškozeným vyrovnat se s následky zločinů. Organizace poskytuje poradenství a rozhovory s odborníky. Pracuje v ní 320 dobrovolníků, loni zaznamenala přes 11 000 kontaktů.

Jaroslav Buček (ČTK)