Nově vzniklou skupinu Battle Group čtyř zemí tvoří přes 3700 vojáků, českých je 728. Kromě příslušníků pro zajištění logistiky a zdravotnické podpory jsou mezi nimi také vojáci z 22. základny vrtulníkové letectva u Sedlece. „Dále vyčleňujeme pro V4 EU BG jednotku se čtyřmi vrtulníky Mi-171Š," potvrdil náčelník Generálního štábu Armády ČR Josef Bečvář.

Všichni vojáci mají od 1. ledna jasný úkol: Musí být neustále v pohotovosti a připravení k vyslání do mise. „Mohou být nasazeni až do vzdálenosti šesti tisíc kilometrů od Bruselu a jejich působení se předpokládá v délce do 30 dnů s možností prodloužení až na 120 dní," popsal mluvčí Generálního štábu české armády Jan Šulc. „Nasazeni mohou být v různých typech operací, v humanitárních misích či při prevenci konfliktů nebo při operacích na udržení míru a stability," dodal.

Výjimečná opatření

Výjimečná situace ve světě, několik válečných konfliktů a uprchlická krize vede k výjimečným opatřením. I proto podle zástupce velitele Pozemních sil Armády ČR Ladislava Junga jednotka Visegrádu vůbec poprvé vznikla. „Stejně jako země V4, tak i jejich armády mají k sobě blízko. Závěrečnou prověrkou připravenosti bylo listopadové certifikační cvičení v Polsku, které potvrdilo, že bojové uskupení V4 je připraveno k akci," řekl. Ladislav Jung, který je zároveň zástupcem velitele jednotky Visegrádu.

Její velení by případné zapojení jednotky do mimořádných událostí koordinovalo s dalšími státy Evropské unie. Kromě čtyř vrtulníků z Náměště nad Oslavou by česká armáda uvolnila vojenské zdravotníky. V oblasti logistiky by pak česká strana budovala v místě mise velký muniční sklad.

Vedoucí zemí jednotky je Polsko, které pro hlavní část bojových sil vyčlenilo 1800 vojáků. Maďarsko je připraveno v případě nenadálých událostí poskytnou přibližně 640 vojáků ze svých ženijních jednotek a Slovensko dalších více než 460 se specializací na zneškodnění zbraní hromadného ničení. „Na V4 Battle Group participuje také 19 příslušníků Ozbrojených sil Ukrajiny," doplnil Jan Šulc.