Ten se v závěru minulého týdne ocitl bez užitkové vody. „Během posledních asi padesáti let to pamatuji dvakrát nebo třikrát, že by nám studna úplně vyschla," zamýšlel se Josef Pavelec. „Když se mi to stalo naposledy, pomohl mi soused. Ten má ale teď taky vody málo," upozornil.

S prosbou o pomoc se Pavelec obrátil na starostu obce Josefa Náhlíka. Zelenina tak dlouho bez vody nezůstala. „Přivezl mi tři sudy vody z obecní studny. Moc mi to pomohlo. Několik dní mám zase klid," dodal Pavelec s tím, že déšť vyhlíží už několik dní. „V pondělí spadlo pět kapek a bylo po bouřce," připomněl.

Napršelo málo

Podle meteorologů byly srážkové úhrny podprůměrné hned v několika letošních měsících. Ani zdaleka se to netýká jen prvního červencového týdne, kde na většině míst Třebíčska nepršelo vůbec.

„Srážkový úhrn za duben dosahoval hodnot v rozmezí 10 až17 milimetrů, přičemž dlouhodobý průměr se na meteorologických stancích v Třebíči, Hrotovicích, Náměšti a Sedleci pohybuje kolem 35 až 40 milimetrů," upozornila Marie Doležalová z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Podobně mimořádně podnormální byl podle ní i letošní únor.

Podle ředitele Vodárenské akciové společnosti Jaroslava Hedbávného zatím obce větší problémy s nedostatkem vody nezaznamenaly. „Nějaké mimořádné dodávky jsme řešit nemuseli," potvrdil.

Kvůli napouštění bazénů, zalévání rostlin a častějšímu osvěžování pod sprchou však Vodárenská větší spotřebu vody pocítila. „Zaznamenali jsme to v úpravně vody ve Štítarech. Zatím to ale svými technickými kapacitami zvládáme pokrývat a omezení dodávek vody prozatím nehrozí," ubezpečil Jaroslav Hedbávný.

Větší problémy s dodávkami vody nezaznamenaly ani obecní zdroje. Zatím na plném stavu jsou i vrty ve Starči. „Ale musím to zaklepat," řekl starosta městyse Čestmír Linhart. „Nejsme napojeni na Třebíč ani svazkové vody, od obyvateljsem ale žádné stížnosti zatím nepřijal," řekl starosta.