Konal se tu totiž již dvanáctý ročník tradičního masopustního průvodu. Ten pořádala Oblastní charita Havlíčkův Brod společně s Mateřským centrem Zvoneček.

„Masopust je dobrovolný a zúčastnit se mohl kdokoliv. Pro účastníky jsme připravili mnoho masek, které si mohli zapůjčit. Stejně tak si každý mohl vyrobit svou vlastní masku," uvedl spoluorganizátor Karel Kolář. Ten dodal, že letos se představilo okolo sta masek.

Mezi nimi byl například vedoucí nemocniční lékárny Vít Vodrážka společně se svými dvěma syny. Ten chodí každoročně za faráře a jeho synové mu dělají ministranty. „Úkolem faráře v průvodu je přimlouvat se za hříchy, které způsobila kobyla. Všichni ji kritizují, co městu způsobila. Já ji naopak chválím," podotkl Vodrážka.

Naopak letos poprvé se zúčastnil Vojtěch Kletečka v roli žida. „Mým úkolem je nabízet půjčky," konstatoval Kletečka.

V průvodu nechyběly ani tradiční masky, jako jsou smrtka, kobyla, mlynář, kominík, pošťák, medvěd, řezník nebo třeba i tambor, který udržuje pořádek v rámci celého masopustu. Masku tambora si letos opět navlékl ředitel brodského muzea Jiří Jedlička. „V průvodu zastupuji pomyslnou městskou policii a dohlížím na klid a pořádek," řekl Jedlička.

Masopustní rej masek začal ve 14 hodin krátkým průvodem Horní ulicí v Havlíčkově Brodě za doprovodu folklorního souboru Kalamajka. Průvod došel až na Havlíčkovo náměstí, kde se na vyvýšeném pódiu uskutečnilo představení všech masek a krátký doprovodný program. Při něm se například přečetly všechny hříchy, které v minulém roce přivodila nejen městu, ale i celému světu kobyla. Ta byla následně popravena a po chvíli za pomocí faráře opět vzkříšena.

Během programu svou řeč přednesl i starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl, společně s místostarosty Čeňkem Jůzlem a Ivanou Mojžýškovou.