VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Brodě vzniká středověká sklárna

Havlíčkův Brod – Pracovníci havlíčkobrodského Muzea Vysočiny v těchto dnech dokončují stavbu funkční repliky středověké sklářské pece. „Projekt by měl ověřit středověké technologie a zachytit historii i současnost sklářství na Vysočině.

20.5.2016
SDÍLEJ:

Jak se tavilo sklo. Středověká sklářská dílna vzniká v lokalitě Vlkovsko, před deštěm ji chrání šindelový přístřešek. Nyní pracovníci muzea vytvářejí z jílu vrchní klenutou část. První tavba by se mohla uskutečnit za necelý měsíc. Foto: ČTK/Luboš Pavlíček

První tavba skla by se v peci po jejím dokonalém vyschnutí mohla uskutečnit v polovině června," řekl ředitel havlíčkobrodského Muzea Vysočiny Jiří Jedlička.

Stavba pece začala loni v září na okraji města v lokalitě Vlkovsko. Nyní je hotový topný kanál vyzděný z kamene a pomocná fritovací pec. Na topném kanálu stavbaři z jílu a písku vyvářejí vrchní klenutou část, takzvanou kopnu.

„Od ní se bude odrážet plamen a v tavicí nádobě díky tomu vznikne potřebná vysoká teplota. Ve fritovací peci se bude tavit písek s bukovým popelem, který bude základem pro vlastní sklářský kmen, který se naloží do tavicích pánví ve velké peci," řekl archeolog Aleš Knápek, jenž s kolegou Eduardem Veselým na stavbě v těchto dnech pracuje.

Vrchní část pece stavějí po vrstvách. Materiál se musí zhutňovat, nutné jsou technologické přestávky, aby jíl ztuhnul na potřebnou úroveň. Pec kryje stylový přístřešek ze smrkové kulatiny a šindelů. Veškerý použitý materiál je místní, muzeum ho získalo většinou sponzorsky.

Gotické skleničky

Experimentální archeologický projekt navazuje podle Jedličky na podobný projekt z počátku devadesátých let minulého století, který se uskutečnil v Moldavě v Krušných horách. „Náš experimentální projekt se pokusí přinést další možné pohledy na problematiku středověkého sklářství," řekl Jedlička. Měl by ověřit jednak stavbu samotné pece z materiálů dostupných v dané lokalitě, ale také způsob jejího vytápění. „Bonbonkem by mělo být ve finále vyfouknutí gotických skleniček," dodal Jedlička.

Celkové náklady projektu by měly činit přibližně dvě stě tisíc korun. Kromě Kraje Vysočina a havlíčkobrodské radnice projekt podpořili sponzoři.

Kraj Vysočina byl a stále je významnou sklářskou oblastí, ale podle Jedličky zatím existuje velmi málo odborných a popularizačních projektů, které by se tímto faktem zabývaly.

„Na Vysočině není dosud doložen nález středověké sklářské pece, avšak je známo několik lokalit, kde existuje potenciál nálezu. Nejstarší doložené sklárny jsou prozatím renesanční sklárny na Žďársku," dodal Jedlička.

Po dokončení experimentu by podle něj měla vzniknout publikace, která zachytí stavbu pece a popíše technologii tavby. Sklářská pec by se podle Jedličky mohla stát například základem budoucího archeologického skanzenu, který zatím na Vysočině chybí.

Autor: ČTK

20.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vítězné snímky soutěže Letní a barokní Vysočina. Pobočenský rybník - Veronika Pilařová (Letní Vysočina, 2. místo)
7

Fotosoutěž Letní barokní Vysočina má sedm vítězů

Petr Weiss
1 5

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

V Medlově se už mohou výletníci koupat

Žďársko – Nadšenci pro koupání v přírodních nádržích si už mohou bez obav zaplavat i v rybníku Medlov. Voda tam před dvěma týdny dostala „čtyřku“ – kvůli velkému množství sinic nebyla vhodná ke koupání, i když jeho předchozí striktní zákaz (stupeň 5) už tam hygienici zrušili.

Ze dvora rodinného domu zmizelo jízdní kolo

Radňoves – Policisté z Velkého Meziříčí řeší případ krádeže, ke kterému došlo v úterý 15. srpna v Radňovsi. Dosud neznámému nenechavci se tam v jednom rodinném domě zalíbilo jízdní kolo Kellys červené barvy.

Obnova Bouchalek bude nakonec skromnější

Žďár nad Sázavou – Skromnější obnova sportovního areálu na Bouchalkách ve Žďáře nad Sázavou. Takový je aktuální plán města na to, jak se vypořádat s dosluhujícím zázemím pro fotbalisty i tenisty.

Pálenice se teprve rozjíždí, slabší začátek zavinily třešně

Vysočina – Padesát. Tolik pěstitelských pálenic funguje na Vysočině podle statistiky Celního úřadu pro Kraj Vysočina. Většina z nich však sezonu teprve startuje. Může za to nedostatek třešní. Palírník Roman Koudela z Polné na Jihlavsku začne až v září.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení