Tam se kolem roku 1 000 našeho letopočtu utkali v krvavé bitvě Vikingové s původními obyvateli Severní Ameriky. Zajímavou podívanou si nenechaly ujít desítky návštěvníků.

Historickou událost jim skupina Thorvaldson představila prostřednictvím několika akčních obrazů doprovázených komentářem.

„Na scénáři jsem pracovala asi rok," uvedla Renata Lédlová. Ta si v bitvě spolu s dalšími asi třemi desítkami lidí, nechyběly mezi nimi ani děti, také zahrála.

„Jednotlivé obrazy jsme samozřejmě museli dobře nacvičit. Autenticitu děje a prostředí podpořil kromě obydlí, oděvů a výzbroje obou stran i funkční model vikingské lodi, který naši chlapi podle dochovaných dokumentů vyrobili a spustili na vodu," pokračovala Lédlová.

S Vikingy pomohl svitavský Karloman

Společně se skupinou Thorvaldson se na bojišti představili i členové dalších skupin. Vikingské válečníky si například zahráli i bojovníci ze svitavské partičky Karloman.

„Byla to pěkná fuška. Jsem pěkně zpocenej a udejchanej," přiznal po řeži trvající asi čtyřicet minut válečník, který se představil jako Randál.

Ten současně popsal výzbroj, se kterou Vikingové tehdy do Severní Ameriky, a to s největší pravděpodobností z Grónska, dorazili.

„Nechyběly lamelový kabátec, kroužková zbroj, přilbice a meč. Kromě toho Vikingové používali rozličné bojové strategie. Přesto tehdy odešli od Newfoundlandu, stejně jako my tady, na hlavu poraženi. Doplatili na početní převahu původních obyvatel a jejich znalost prostředí, byť byli, na rozdíl od Vikingů, vyzbrojeni jen těmi nejprimitivnějšími zbraněmi," přiblížil Randál výsledek bitvy, kterou odstartovala hlavně „chuť" Vikingů na ženy původních obyvatel.

U Vlka se v sobotu bojovalo již potřetí. Vloni a předloni tam lidé mohli vidět pirátské bitvy. Ovšem vikingské válečné tématice se skupina Thorvaldson chce věnovat i v příštím roce.

„Uvažujeme o tom, že bychom zinscenovali útok Vikingů na nějaký klášter na Britských ostrovech," naznačila Lédlová.