Nelibě to nesou starostové a zástupci obcí z okolí. „Elektrárna naši důvěru má. Věříme, že je bezpečná, stejně tak ale doufáme, že si její vedení nastaví pracovní postupy a řemeslnou morálku natolik dobře, aby k takovýmto pochybením už příště dojít nemohlo," řekl starosta Rouchovan Vladimír Černý.

Všichni oslovení se shodují, že sice nejde o nebezpečnou situaci, při které by bylo ohroženo zdraví zaměstnanců elektrárny a obyvatel z jejího okolí, ale důvěru v jaderný průmysl to podkopat může. „To, že usilujeme o stavbu pátého bloku a zároveň nám nefungují tři stávající, myšlence na rozvoj elektrárny neprospívá," mínil starosta Dukovan Miroslav Křišťál. „Ale věřím, že po Novém roce se dá všechno do normálu a na projektu pátého bloku se bude dál v klidu pracovat," doplnil.

První dukovanský blok měl být původně vypnutý jen 58 dní kvůli pravidelné výměně paliva. Dnes je 110. den aktuální odstávky. Bloky číslo 2 a 3 se vedení elektrárny rozhodlo mimořádně odstavit ve druhé polovině září. To vše kvůli nekvalitním rentgenovým snímkům několika tisíc svarů v různých částech elektrárny. Nyní stojí tři bloky, na závěr roku je plánována také odstávka čtvrtého bloku. Pokud by se stalo, že by nefungoval žádný reaktor, bylo by poté složité elektrárnu znovu spustit. Její vedení se totiž v devadesátých letech zbavilo kotelny, která pomáhala elektrárnu před třiceti lety uvést do provozu.

Do Dukovan už proto zamířila nová mobilní kotelna se dvěma kotly s naftovým a mazutovým spalováním. „Nejde o opatření učiněné primárně kvůli současným událostem, pořízení je plánováno už několik měsíců," podotkl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Společnost ČEZ, která elektrárnu provozuje, navíc hodlá prodloužit provoz prvního bloku i přes původně plánovaných třicet let. Tento limit končí v závěru tohoto roku a právě k tomu datu měl Státní úřad pro jadernou bezpečnost povolení dalšího provozu vydat. Kvůli kontrolám a také opravám zeslabených svarů se však celý proces prodlouží. „První blok by měl najet do konce ledna s tím, že povolení dalšího provozu by měl získat až poté," popsal Jiří Bezděk.

V posledních měsících se v nej-starší české jaderné elektrárně udála řada věcí, které nestíhají sledovat ani zasvěcení. „Dostáváme se do mediální mlýnice, disharmonie informací, které z veřejného prostoru dostáváme," poznamenal rouchovanský starosta Vladimír Černý.

Na přílišnou medializaci si stěžoval také předseda Občan-ské bezpečností komise Aleš John. „Osobně mě zneklidňuje skutečnost, že o správním řízení ve věci udělení licence pro provoz prvního bloku, které je dialogem výhradně mezi ČEZ a SÚJB, jsou dávány informace do médií a ani jedné ze účastněných stran to nevadí. Problém svarů je přitom ostudou celé jaderné oblasti," mínil předseda OBK Aleš John.

Obdobně na nejasné popisování současné situace upozornil také předseda Energoregionu 2020 Vladimír Měrka. „Obáváme se zneužívání médií, kdy může docházet k vyvolávání obav mezi občany," upozornil Měrka.

To se však alespoň prozatím podle Miroslava Křišťála neděje. „Zatím jsem neměl jediný dotaz od lidí, co se týče bezpečnosti elektrárny. Oni spíš mají obavu o výstavbu pátého bloku. Vědí, že je tady bezpečno," řekl starosta Dukovan.

Nekvalitní kontroly měla provést firma Tediko jako externí dodavatel ČEZu. Svůj díl viny ale připustila i polostát-ní energetická společnost a chystá opatření, aby k podobným následkům již nedošlo. „Naše technická kontrola na to měla přijít dřív a neměli jsme důvěřovat pracovníkům dodavatelské firmy, i když mají všechna potřebná školení a certifikace," uznal Jiří Bezděk.

Podle místostarosty Hrotovic Antonína Mlynáře byly porušeny předpisy na kvalitu kontrol, podstatnější však podle něj je bezpečnost, která ohrožena nebyla. „Zčásti se to dá pochopit. Zařízení jaderného průmyslu má a musí mít detailnější dohled než jiná a při sebemenší chybě se musejí učinit opatření," zamýšlel se Antonín Mlynář.

Nespokojení se situací v elektrárně jsou také členové dozorčí rady ČEZu. Firma totiž s odstavenými bloky v Dukovanech přichází o nemalé zisky z prodeje elektřiny. Podle předsedy dozorčí rady Václava Pačese bude ztráta v konečném součtu výrazná. „V současné době to odhaduji na více než jednu miliardu korun," mínil.