VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starostovi vadí auto těžce postižených lidí

Jihlavsko - Sarah Celá považuje jednání Jiřího Košiny za šikanování, které už nechce dál snášet

19.8.2014
SDÍLEJ:

Auta již mohou do spodní části Masarykovy ulice.Foto: DENÍK/Karel Pech

Letitý spor hýbe Jihlávkou, vsí, která se nachází na jihozápadním okraji jihlavského okresu. Sarah Celá, která se společně s manželem Jiřím do obce přistěhovala před dvanácti lety, má dlouhodobě pocit, že její rodině zcela systematicky a cíleně komplikuje život starosta Jiří Košina.

Spor obou stran se týká hlavně parkování v blízkosti domu rodiny Celých, který se nachází na křižovatce silničního průtahu Jihlávkou a jedné z místních komunikací. Poslední incident se odehrál zkraje minulého týdne. „Dcera tam postavila své auto, protože nám měli dovézt dřevo. Auto tam nechala stát přes noc, a už ráno měla od starosty Košiny za stěračem výzvu, aby odjela, že tam nesmí stát," popsala poslední událost Sarah Celá.

Sarah Celou jednání starty irituje o to víc, že jsou oba 
s manželem těžce tělesně postižení. Ona sama nemá obě horní končetiny, manžel má amputaci jedné nohy. Do Jihlávky přišli kvůli lepšímu ovzduší, neboť jsou navíc astmatici.

Jenom žádám dodržování zákona

Košina nezastírá, že za stěrač auta před domem výzvu k přeparkování umístil. „Parkování na tomto místě není v souladu se zákonem o provozu 
na pozemních komunikacích, proto jsem tam tu výzvu dal. 
S rodinou Celých máme v tomto směru problémy už od roku 2005. Vozidla nechávají na obecním pozemku, který je součástí místní komunikace. Já jsem jako starosta povinen zajistit bezpečnou průjezdnost těchto komunikací, 
a proto řidiče vyzývám, aby parkovali v souladu se zákonem o pozemních komunikacích," reagoval starosta.

Celá připouští, že auta jejích blízkých někdy parkují na pozemku, který je zčásti jejich majetkem a zčásti majetkem obce. Jak je zřejmé z bohaté fotodokumentace, kterou Košina poskytl Deníku k nahlédnutí, auta rodiny Celých stojí na travnatém pásu, který se nachází mezi soukromým pozemkem Celých a zhruba čtyři až pět metrů širokou asfaltovou silnicí. Podle Košiny je problematický pás zapsán 
v katastru jako místní komunikace, a proto je stání na něm v rozporu se zákonem. „Já přece musím zákony dodržovat," připomněl.

Jednání starosty považuje Celá hlavně za šikanování. „Už třikrát nás za to udal policajtům," zdůraznila. „Peskuje a buzeruje nás kvůli maličkostem," dodala. A zdůraznila, že za dobu, kdy rodina 
v Jihlávce žije, Košina ani jednou nepřišel, aby si s Celými 
o situaci promluvil normálně z očí do očí.

Přestože u domu Celých byli v posledních letech hned několikrát policisté z Telče, nikdy neřešili starostou nahlášený přestupek pokutou. „Policisté s námi vždycky jednali slušně, domluvou," přiblížila opakující se situace Celá.

Nikdy tady nikdo ani netroubil

Kritické místo opravdu není žádnou autostrádou. „Řidiči souprav, kteří jezdí do lesa, nebo kombajnů tady mají problémy, je to tady úzké, to je pravda. Komusi dokonce překážela támhle ta značka 
s označením cyklotrasy, tak ji otočil," mávl rukou směrem 
k místu, o něž se vede spor, chalupář z nedalekého domu na opačné straně silničního průtahu Jihlávkou.

Na druhé straně podle Celé před jejich domem k žádnému karambolu nikdy nedošlo. „Nedošlo ani k situaci, že by 
na nás někdo troubil nebo zvonil, že kvůli našemu autu nemůže projet," doplnila zoufalá invalidní důchodkyně.

Košina se hájí, že k parkování v rozporu se zákonem 
v obci se staví stejně bez ohledu na to, kdo auto odstavil, což dokládá i dokumentací některých dalších výzev k přeparkování. Pohled do uliček poblíž domu a parcely rodiny Celých mu ale úplně za pravdu nedává. Během návštěvy Deníku tam bylo odstaveno šest aut, z toho alespoň čtyři parkovala na první pohled v rozporu se zákonem o provozu 
na pozemních komunikacích.

Košina přitom místem projel, ale zjednávat nápravu nezačal. „Před několika dny jsem tady jednomu řidiči za stěrač výzvu k přeparkování taky dal. Pokud by tady docházelo 
k porušování zákona o provozu na pozemních komunikacích opakovaně, tak to samozřejmě nenechám bez povšimnutí," prohlásil Košina, který sám parkoval na zatravněném prostranství před vchodem do obecního úřadu, ačkoliv o nějakých patnáct dvacet metrů dál se nachází přehledný průtah obcí s dostatečně širokou krajnicí.

Jiří Košina chce i do budoucna dění v Jihlávce ovlivňovat. Jeho jméno znovu figuruje mezi kandidáty pro letošní říjnové komunální volby.

Autor: Jiří Jíra

19.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vítězné snímky soutěže Letní a barokní Vysočina. Pobočenský rybník - Veronika Pilařová (Letní Vysočina, 2. místo)
7

Fotosoutěž Letní barokní Vysočina má sedm vítězů

Petr Weiss
1 5

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

V Medlově se už mohou výletníci koupat

Žďársko – Nadšenci pro koupání v přírodních nádržích si už mohou bez obav zaplavat i v rybníku Medlov. Voda tam před dvěma týdny dostala „čtyřku“ – kvůli velkému množství sinic nebyla vhodná ke koupání, i když jeho předchozí striktní zákaz (stupeň 5) už tam hygienici zrušili.

Ze dvora rodinného domu zmizelo jízdní kolo

Radňoves – Policisté z Velkého Meziříčí řeší případ krádeže, ke kterému došlo v úterý 15. srpna v Radňovsi. Dosud neznámému nenechavci se tam v jednom rodinném domě zalíbilo jízdní kolo Kellys červené barvy.

Obnova Bouchalek bude nakonec skromnější

Žďár nad Sázavou – Skromnější obnova sportovního areálu na Bouchalkách ve Žďáře nad Sázavou. Takový je aktuální plán města na to, jak se vypořádat s dosluhujícím zázemím pro fotbalisty i tenisty.

Pálenice se teprve rozjíždí, slabší začátek zavinily třešně

Vysočina – Padesát. Tolik pěstitelských pálenic funguje na Vysočině podle statistiky Celního úřadu pro Kraj Vysočina. Většina z nich však sezonu teprve startuje. Může za to nedostatek třešní. Palírník Roman Koudela z Polné na Jihlavsku začne až v září.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení