Podle Jaroslavy Domkářové, odbornice, která má na starosti ve výzkumném ústavu genovou banku brambor, jde o speciální odrůdu Valfi.

„Odrůda Valfi vznikla ve Výzkumném ústavu bramborářském, s.r.o., jako klonový výběr z Britisch Columbia Blue. V České republice byla registrována v roce 2005, na výstavě Země živitelka byla oceněna hlavní cenou Zlatý klas. Odrůdě byla udělena odrůdová práva Společenství (nařízení Rady (ES) 2100/94)," informovala na úvod Jaroslava Domkářová.

Hlízy s touto zvláštní barvou jsou oválné, středně velké až velké se středně hlubokými očky, s modrofialovou slupkou a modrofialovou mramorovanou dužninou. Podle Jaroslavy Domkářové se jinak vůbec neliší od „obyčejných" brambor, které používáme v kuchyni dnes a denně.

„Valfi je poloraná až polopozdní odrůda pro speciální užití, varný typ BC. Valfi  je výjimečná nejen zabarvením slupky a dužniny, ale i specifickou vnitřní kvalitou konzumních hlíz. Je vhodná k přípravě přírodně zbarvených kaší, bramborových  salátů, smažených hranolků a lupínků. Odrůda Valfi je středně odolná mechanickému poškození, středně až méně odolná aktinobakterionální obecné strupovitosti, náchylná plísni bramboru v nati,"popsala Jaroslava Domkářová vlastnosti této zajímavé, ale pro svou výraznou barvu konzervativními domácími konzumenty někdy odmítané brambory.

Jiný kraj, jiné zvyky i jiné brambory

Podle Jaroslavy Domkářové vzhledem k nižší odolnosti proti napadení vůči plísni bramboru na nati vyžaduje odrůda Valfi velkou péči při ochraně proti plísni bramboru, která se neobejde bez použití fungicidů. Pěstování této odrůdy není vhodné na pozemcích s výskytem aktinobakteriální obecné strupovitosti.

Nicméně ji můžeme jinak na domácích políčkách a zahrádkách pěstovat bez problémů, stejně jako ostatní brambory. Nepotřebuje žádnou skutečně speciální ochranu a svoji zvláštní barvu neztratí. To, že domácí konzumenti odrůdu valfi zatím nijak masivně nevyhledávají, je podle Jaroslavy Domkářové dáno naší tradicí a tím, nač jsou Češi léta zvyklí s ohledem na barvu a chuť bramboru.

Například vJižní Americe ale brambory konzervují i v současné době pro nás zvláštním způsobem. Produkt zvaný chunyo se připravuje z pomrzlých brambor, které se namáčejí ve vodě, šlapou bosýma nohama (aby se z nich vytlačila voda) a pak suší na slunci. Takto vysušené brambory vydrží řadu let.