VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Revizoři loni přistihli téměř tři tisíce černých pasažérů

Jihlava – V Jihlavě loni revizoři v městských autobusech a trolejbusech přistihli 2 840 cestujících bez zaplaceného jízdného.

1.2.2016
SDÍLEJ:

Cestující přistižený v jihlavské MHD bez zaplacení je povinen kromě jízdného uhradit i pokutu 1 500 korun. Pokud je ochoten vydat peníze na místě, sníží se mu tato přirážka na sedm set korun. Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Pokutu na místě uhradilo jen 336 lidí, další dlužné peníze musí podnik vymáhat. Počty černých pasažérů se v posledních letech výrazněji nemění, ale přibývají případy napadení revizorů. Uvedl to Josef Vilím, ředitel Dopravního podniku města Jihlavy.

„Došlo k několika fyzickým útokům se zdravotními následky," uvedl ředitel k uplynulému roku. Pro podnik vloni pracovalo sedm stálých revizorů a další kontroly prováděli čtyři pracovníci z řad jeho řidičů. Cestující přistižený v MHD bez zaplacení je povinen kromě jízdného uhradit i pokutu 1 500 korun. Pokud je ochoten vydat peníze hned na místě, sníží se mu tato přirážka na sedm set korun. V případě, že sankci provinilec uhradí dopravnímu podniku do patnácti kalendářních dnů, klesne pokuta na osm set korun.

„Pokud cestující tuto přirážku během několika měsíců neuhradí, je pohledávka na základě výběrového řízení postoupena firmě, která se zabývá vymáháním pohledávek," doplnil ředitel. Za minulý rok činily přirážky k nezaplacenému jízdnému přistižených černých pasažérů v součtu tři miliony korun.

Pět let stejné ceny

Městskou dopravu v padesátitisícové Jihlavě zajišťuje třicet autobusů a dvaatřicet trolejbusů. V uplynulém roce přepravily 13,86 milionu cestujících. V meziročním porovnání počty přepravených lidí stouply o sedmdesát tisíc, tedy o jedno procento. Podle Vilíma k tomu přispělo i to, že se ceny jízdného neměnily přes pět let.

Zlepšuje se rovněž vozový park MHD a v tomto roce se dopravní podnik chystá požádat o evropskou dotaci na nákup dalších tří nových trolejbusů a pěti autobusů na stlačený zemní plyn (CNG). Snížit zpoždění městských spojů 
v dopravních špičkách pomáhá systém zhruba za dvacet milionů korun, který byl instalovaný na světelných křižovatkách. Dokáže upřednostnit jízdní pruh, v němž stojí vozidlo MHD.

Věra Stejskalová

Autor: ČTK

1.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Muž v opilosti slovně napadal svoji známou

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Kopie vázy zdobí průčelí Horácké galerie, originál je na nádvoří

Nové Město na Moravě – Kopie historické kamenné vázy zdobí průčelí novoměstského zámku, ve kterém sídlí krajská Horácká galerie.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Stáří je krásné, dokáže výstava fotografií

Vysočina – Kalendář seniorů z Mitrova a snímky žďárského fotografa Milana Šustra putují na Krajský úřad Kraje Vysočina, kde budou zdobit odbor sociálních věcí. Od 30. srpna, kdy proběhne vernisáž, si tak lidé mohou zkrátit čekání na úřadě prohlídkou unikátních fotografií.

Mistři regionů doplachtí v Křižanově v pátek

Křižanov – Nad letištěm v Křižanově plachtí od 6. srpna letadla, Plachtařské mistrovství regionů bude končit tento pátek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení