Kromě toho musí zaplatit pokutu 50 tisíc korun. Podle starosty Přibyslavi, Jana Štefáčka, jde o křivdu. Podle Regionálního operačního programu Jihovýchod (ROP) je to porušení zákona. Pokutu 50 tisíc korun udělil Přibyslavi Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Radnice podle ÚOHS pochybila, když do tendru vrátila společnost Eurovia.

Tu sice nejprve ze soutěže vyřadila, po její námitce ji však do soutěže vrátila. „Nedodala hodinovou zúčtovací sazbu pro případ víceprací," vysvětlil přibyslavský starosta Jan Štefáček. Eurovia se nakonec do výběrového řízení vrátila a zvítězila. Cyklostezku postavila za 31 milion korun. Město dostalo z Regionálního operačního programu (ROP) dotaci ve výši zhruba 27 milionů.

Vybrat Eurovii byla velká chyba

Právě vrácení firmy Eurovia do výběrového řízení bylo ale podle ROPU chyba. „Město Přibyslav získalo dotaci na projekt Cyklostezka Přibyslav-Sázava   z Regionálního operačního programu Jihovýchod ve výši 41 354 669,50 korun. Dotace je schválena jako maximální částka, kterou je možné vyplatit v případě řádného splnění podmínek programu. Poskytovatel dotace, Regionální rada regionu soudržnosti Jihovýchod, udělil korekci 10 procent z hodnoty veřejné zakázky na stavební práce dle pravidel programu ROP Jihovýchod, a to z toho důvodu, že byl vybrán dodavatel, společnost Eurovia, který zcela nesplnil podmínky zadávacího řízení stanovené zadavatelem, tedy městem Přibyslav.

Příjemci byla o výši korekce pokrácena dotace již v rámci jednotlivých žádostí o platbu, tedy žádnou dotaci zpětně nevrací," předložila poněkud jinou verzi celé události Kateřina Dobešová, vedoucí oddělení komunikace, tisková mluvčí Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod.

Takové rozhodnutí úřadu radnici v Přibyslavi podle starosty Jana Štefáčka šokovalo. Vrácení později vítězné firmy do tendru totiž, jak tvrdí starosta, přímo s úřadem konzultovala a ten neměl námitky.

„Podle pravidel v roce 2010 jsme jednali správně. Jenže úřad pak náš postup přehodnotil zpětně v roce 2011 a rozhodl podle nových regulí," konstatoval Štefáček.

Podle mluvčí Kateřiny Dobešové je to ale opět poněkud jinak. „Přestože byl příjemce dotace informován o tom, že je dobré si výběrové řízení nechat zkontrolovat u nás na úřadě ještě před uzavřením Smlouvy o dílo, neučinil tak. Tím ale mohl předejít zmíněné korekci na výběrové řízení. Vzhledem k tomu, že jsme podklady k výběrovému řízení obdrželi až po podepsání smlouvy s dodavatelem, nebylo jiné možné řešení, než za nalezené pochybení vyčíslit korekci. Byť panu starostovi připadá dané pochybení jako banalita, je to porušení zákona, což musíme respektovat. Za strany Úřadu Regionální rady Jihovýchod tedy nedošlo k žádnému pochybení, reagovali jsme ihned po obdržení materiálů ke kontrole a v souladu se zákonem a dle pravidel ROP Jihovýchod," vysvětluje Kateřina Dobešová.

„Bereme to jako obrovskou křivdu, za nepřípustný zásah byrokracie. Jen na výběrovém řízení jsme ušetřili 17 milionů korun proti projektové ceně, čerpali jsme i menší dotaci, než nám byla původně přislíbena. Hodinová sazba nebyla při stavbě nikdy použita," nechápe rozhodnutí Štefáček. Celý případ přezkoumal ÚHOS,útvar pro ochranu hospodářské soutěže a udělil Přibyslavi pokutu ve výši 50 tisíc korun.

I když s vysvětlením ÚOHS radnice nesouhlasí, proti rozhodnutí, jež úřad vynesl po déle než ročním zkoumání, se město odvolávat nebude. Už dříve se na tom Přibyslav domluvila s operačním programem. „Ale opět se potvrdilo, že na ÚOHS se nechodí pro spravedlnost, ale pro rozhodnutí. Přitom přibyslavská cyklostezka patří v konkurenci ostatních cyklostezek v republice k nejvyhledávanějším a nejoblíbenějším," poznamenal Štefáček.