Byl postaven v místě starého mostu, který se loni během rekonstrukce zřítil. V jeho sutinách 4. září zahynuli čtyři dělníci, další dva byli zraněni. Policie kvůli tomu ale zatím nikomu nesdělila obvinění. „Prověřování případu stále pokračuje," řekla mluvčí krajského policejního ředitelství Dana Čírtková. Vilémovští chtějí dát letos k mostu pamětní desku.

Vilémovský starosta Jiří Lebeda by byl nejraději, kdyby se desku podařilo osadit k prvnímu výročí tragedie. Kvůli delšímu vyjednávání s příbuznými zemřelých se to ale nejspíš nestihne. Ukázalo se, že pozůstalí po jedné z obětí nesouhlasí s uvedením jména. „Dohodli jsme se, že necháme zhotovit desku s textem beze jmen," řekl. Pod mostem pracovalo v době neštěstí šest dělníků, tři Češi a tři Slováci. Přežili dva muži ze Slovenska.

Zřícení mostu kriminalisté vyšetřují jako obecné ohrožení z nedbalosti. Případným viníkům hrozí vězení na tři až deset let. První výsledky vyšetřování v květnu zveřejnil Oblastní inspektorát práce v Českých Budějovicích, který zahájil kvůli porušení bezpečnosti práce správní řízení s firmou Strabag a Bögl a Krýsl, a také s koordinátorkou Marií Hubkovou.

Rekonstrukce vilémovského mostu byla součástí modernizace silnice druhé třídy 345 mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem za více než dvě stě milionů korun. Zakázku od kraje získalo konsorcium M-Silnice a Strabag. Na této silnici v pátek skončí všechny uzavírky. „Celý úsek bude 31. července předán do předčasného užívání," sdělila Irena Bubeníková, mluvčí stavební firmy M-Silnice.

Most ve Vilémově, který přestavovala firma Bögl a Krýsl, už byl přechodně průjezdný přes zimu, a to od 14. prosince do března, pak byl kvůli pokračování stavebních prací zase uzavřen.

Dokončovací práce na silnici mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem ještě podle Bubeníkové mohou způsobit částečně omezení provozu v některých místech. Celá stavební akce podle ní bude ukončena v souladu se smlouvou o dílo do konce letošního září.