VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pět lidí z Jihlavy dalo naději na život vážně nemocným

Jihlava – Může to být takový první krok k pomoci. Zajdete do jihlavské nemocnice a požádáte o vstup do registru dárců kostní dřeně. Během čtyř let, kdy Nemocnice Jihlava s Registrem dárců krvetvorných buňěk spolupracuje, dorazilo už přes tři stovky dobrovolníků. Jenom letos jich bylo dvaaosmdesát.

18.11.2016
SDÍLEJ:

Dárce kostní dřeně. Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Ne všichni však byli zaregistrováni. O samotné registraci rozhodují lékaři v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) na základě vyplněného zdravotního dotazníku. „Procento odmítnutých dárců u nás v Jihlavě je však velmi malé, protože my se dárců velmi pečlivě ptáme na jejich zdravotní stav a kvůli případným nejasnostem se dárce doptává přímo v IKEM," uvedl Jaroslav Zelený z hematologicko-transfuzního oddělení jihlavské nemocnice.

Podle informací přímo z IKEMu se v Jihlavě našlo už pět vhodných dárců. „Bohužel nemůžeme a nesmíme podávat žádné informace o dárcích, kteří jsou ve fázi vyhledávání. Pět dárců z Jihlavy a okolí podstoupilo v minulosti samotný odběr krvetvorných buněk a dali naději na záchranu života nemocných s poruchami krvetvorby," popsala Gabriela Hošková z IKEMu.

Řada dárců z Jihlavska podstoupila konfirmační vyšetření a byla předběžně shodná s konkrétními nemocnými, ovšem v potřebných HLA znacích nebyla kompletně potvrzena. „U těchto dárců je větší pravděpodobnost, že se budou shodovat i s dalším nemocným," dodala Hošková. Tito lidé totiž prošli podrobnějším testováním, a tak je u nich větší předpoklad, že budou vhodnými pro další pacienty.

Spolupráce s jihlavskou transfuzní stanicí se podle Hoškové velice osvědčila. „Transfuzní stanice pro nás nezajišťuje jen samotný nábor nových dárců, ale pomáhá nám při organizaci přednášek a oslovení cílové skupiny mladých lidí, které v registru nutně potřebujeme," dodala Hošková. Zájemci najdou informace na stránce www.darujzivot.cz.

Český registr dárců krvetvorných buněk před několika dny upravil jedno ze svých základních kritérií a nově umožňuje vstoupit zájemcům až do 40 let jejich věku. Dosud byla horní hranice na 35 letech věku. Spodní hranicí je věk 18 let. „Další podmínkou je, aby zájemce vážil více než 50 kg, byl zdravý a nebyl na trvalé medikaci. Výjimkou je antikoncepce. Jedna z nejdůležitějších podmínek je ochota pomoci jakémukoli pacientovi z České republiky i ze zahraničí," dodal Zelený.

Zájemce o vstup do registru si musí v jihlavské nemocnici nejprve domluvit vhodný termín. Veškeré podrobnosti najdou na webových stránkách nemocnice.

„Před návštěvou se zájemce ptáme, zda je naprosto zdravý, a pokud máme pochybnosti, tak dárce odkážeme na registr, aby se doptal e-mailem, zda jeho medikace či zdravotní stav není překážkou pro vstup. Při návštěvě provedeme se zájemcem 15 minutový pohovor, kde mu vysvětlíme vše potřebné a kde má možnost se na cokoli zeptat. Dále nám vyplní zdravotní dotazník a sestřička mu odebere 2 zkumavky krve," uzavřel téma registrace Zelený.

Autor: Jana Kodysová

18.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lubomír Lampíř
9

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Ve žďárském zámku zavedli speciální prohlídky uzpůsobené pro nevidomé návštěvníky. Prohlídky jsou na objednání a stojí 50 korun na osobu (pro nevidomého i jeho průvodce). Do celého areálu smějí také vodicí (i ostatní) psi.
7

Nevidomí zažijí ve žďárském zámku speciální prohlídky

Do participativního rozpočtu lidé přihlásili jedenáct návrhů

Žďár nad Sázavou – Při veřejném setkání budou představeny návrhy, které obyvatelé Žďáru poslali do participativního rozpočtu na příští rok. Do něj bylo stejně jako v letošním pilotním ročníku akce vyčleněno 600 tisíc korun.

OBRAZEM: Horácký džbánek zahájil Jaroslav Samson Lenk

Žďár nad Sázavou – Půlkulaté jubileum slaví festival folkové a country hudby Horácký džbánek. Letos se ve Žďáře nad Sázavou koná již po pětatřicáté. Dvoudenní festival začal v pátek krátce po 17 hodině koncertem Jaroslava Samsona Lenka s jeho doprovodem. Lenk se také po oba dva dny ujal role moderátora.

Patronkou Běhu pro hospic je Veronika Čamková

Velké Meziříčí – Několikanásobná juniorská mistryně České republiky v alpském lyžování a zároveň rodačka z Velkého Meziříčí Veronika Čamková se stala patronkou druhého ročníku Běhu pro hospic.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení