Je však nutno splnit mnoho podmínek. Dlužník bude plnit své povinnosti pod dohledem insolvenčního soudu a motivací mu bude, že v případě řádného splnění povinností může na konci požádat o prominutí zbylé části nesplacených dluhů a začít tak žít s „čistým štítem".

Základní podmínky pro oddlužení

Dlužníknesmí být podnikatela nesmímít dluhy z podnikání. Musí být v úpadku (hrozícím úpadku), tzn. má více věřitelů a peněžité závazky více než 30 dnů po lhůtě splatnosti a tyto závazky není schopen plnit. Věřitelé musí dostat nazpět alespoň30 % z celkové dlužné částky. Dlužník nesmí být v posledních pěti letechodsouzenpro trestný čin majetkové nebo hospodářské povahy. Dále by měl mít dlužník přehled o všech svých dluzích – znát kolik a komu dluží a znát svůj osobní rozpočet (výdaje, příjmy), mít stálý příjem (mzdu, plat, důchod). Musí být schopen žít s nízkým příjmem (zůstane mu jen nezabavitelná částka).

Dlužník, který chce požádat o oddlužení, si musí důkladně rozmyslet, zda bude schopen splnit všechny podmínky pro povolení a splnění oddlužení, jinak jde do rizika, že jeho úpadek skončí konkurzem.

Insolvenční řízení

Insolvenční řízení se zahajuje nanávrh(předepsaný formulář) podaný k místně příslušnému krajskému soudu. K návrhu musí být přiloženy povinné přílohy. Manželé musí podat návrh každý sám za sebe a požádat soud o spojení řízení v jedno, což je velká úleva pro rodiny. Společně musí zaplatit alespoň 30% všech dluhů. Zahájení řízení oznámí insolvenční soud vyhláškou, kterou zveřejnív insolvenčním rejstříkunejpozději do 2 hodin poté, kdy mu došel insolvenční návrh. Od té doby už nemohou věřitelé podat na dlužníka žalobu, mohou pouze své pohledávky přihlásit. Insolvenční rejstřík je veřejně přístupný a jeho prostřednictvím se doručuje většina písemností. Po zahájení insolvenčního řízení rozhodne soud, zda je dlužník skutečně v úpadku a vydá usnesení, které zveřejní v insolvenčním rejstříku. Poté věřitelé (nebo soud) rozhodnou o způsobu řešení dlužníkova úpadku. Věřitelé mohou být v řízení buď nezajištění nebo zajištění – ti, kteří mají nějakým způsobem svůj dluh zajištěný a budou uspokojeni z prodeje zajištění např. zástavy.

Soud také může před rozhodnutím o úpadku uložit navrhovateli, aby ve stanovené lhůtě zaplatil zálohu na náklady řízení, většina soudců od záloh upustila anebo jsou velmi nízké. V průběhu celého řízení musí dlužník soududokládat příjmydosažené v uplynulých 6 měsících, a to vždy k 15. lednu a 15. červenci.

Dlužníkovi je soudem ustanoven insolvenční správce, se kterým musí dlužník po celou dobu oddlužení spolupracovat, oznamovat mu změnu zaměstnání, získání dědictví apod. Správci náleží po celou dobu oddlužení odměna.

Způsoby oddlužení

1) Plněním splátkového kalendáře–dlužníkovi zůstane majetek, ale je povinen prostřednictvím správce po dobu5 letměsíčně splácet nezajištěným věřitelům ze svých příjmů částku ve stejném rozsahu, v jakém mohou být při výkonu rozhodnutí nebo exekuci uspokojeny přednostní pohledávky.

2)Zpeněžením majetkové podstaty–jde o jednorázové vyrovnání s věřiteli. Insolvenční správce zpeněží veškerý movitý a nemovitý majetek, výtěžek přerozdělí mezi přihlášené věřitele.

Po celou dobu oddlužení, musí dlužník plnit povinnosti oddlužení, nesmí se zadlužovat a nesmí konat nic, co by mohl soud vyhodnotit jako nepoctivý záměr, jinak soud oddlužení zruší a rozhodne o konkurzu. Pokud naopak dlužník řádně a včas splní podmínky schváleného oddlužení, může ho soud osvobodit od zůstatku nesplacených dluhů, které byly přihlášeny do oddlužení, ale také od dluhů, které do oddlužení přihlášeny nebyly, přestože přihlášeny být mohly.O odpuštění zbývajících dlužných částek je na konci řízení potřeba soud písemně požádat!Dlužník je pak 3 rokyod přiznání osvobození „hlídán". Pokud by vyšlo najevo, že ke schválení oddlužení nebo k přiznání osvobození došlo na základě podvodného jednání dlužníka nebo že dlužník poskytl zvláštní výhody některým věřitelům, mohl by soud osvobození zrušit.

Občanská poradna Havlíčkův Brod zaznamenává každoročně nárůst klientů, kteří chtějí řešit svoji situaci za pomoci oddlužení, a proto proškolení poradci bezplatně pomáhají dlužníkům se sepisováním návrhů a hlavně poskytují podrobné informace k celému insolvenčnímu řízení. V posledním roce se na poradnu obracejí také dlužníci, kteří si nechali návrh sepsat u různých společností, které si ze sepisování návrhů udělaly byznys. Tito dlužníci přicházejí do poradny absolutně neinformováni o insolvenčním řízení a s chybami v návrzích.Občanská poradna upozorňujedlužníky, aby si dávali pozor na společnosti, které chtějí za sepsání návrhu zaplatit a to nemalé částky s tím, že se naprosto zříkají jakékoliv zodpovědnosti za případné chyby.Pokud má dlužník finanční prostředky a je ochoten za sepsání návrhu zaplatit, je ideální obrátit se na právníka. Pokud však peníze na sepsání návrhu nemá, nemusí se kvůli tomu ještě více zadlužit. Čerstvý dluh by navíc soud mohl vyhodnotit jako nepoctivý záměr.

Podrobnější informace lze získat na adrese: http://www.insolvencnizakon.cz/ nebo se přijďte zeptat do Občanské poradny Havlíčkův Brod, na adresu B. Němcové 188, 580 01 Havlíčkův Brod, tel: 569 425 630, 777 736 048, poradna@charitahb.cz. Rádi Vám poradíme, zda je oddlužení to správné řešení i pro Vás, pokud ano, pomůžeme Vám zdarma i se sepsáním insolvenčního návrhu.

Tento článek vznikl v rámci projektu Neznalost zákona neomlouvá aneb zatočte s dluhy. Tato činnost je podporována městem Havlíčkův Brod.

Soňa Valová, vedoucí Občanské poradny Havlíčkův Brod