VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odpůrci spalovny opět žalují město. Chtějí plebiscit v říjnu

Jihlava – Přípravný výbor podal žalobu proti radnici. Žádá o vyhlášení referenda v termínu voleb.

18.9.2014
SDÍLEJ:

V lednu předminulého roku se před krajským úřadem v Jihlavě konal happening na protest proti spalovně.Foto: Deník/ archiv

Už druhou žalobu na jihlavský magistrát ve středu podal přípravný výbor pro vyhlášení referenda proti spalovně odpadů v Jihlavě.

Přípravnému výboru se nelíbí, že jihlavské městské zastupitelstvo na svém pondělním zasedání nevyhlásilo referendum, které by se konalo spolu s komunálními volbami, tedy 10. a 11. října.

Podle vyjádření magistrátu však zastupitelé referendum vyhlásit nemohli. „Proces přípravy referenda je dán zákonem, a nelze jej obcházet. Podle zákona návrh referenda předkládá zastupitelstvu městská rada. Návrh na „obejití" tohoto postupu podaný zastupitelem byl proto nehlasovatelný," vyjádřil se mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

S tím přípravný výbor nesouhlasí. „Postup magistrátu je jednoznačně protizákonný. Rada města jde proti více než čtyřem tisícům signatářů návrhu, proti zákonu o referendu i proti rozsudku soudu. Je to neskutečná drzost a pošlapání občanských práv a svobod," komentoval Matěj Man, předseda sdružení Společně pro Vysočinu.

Nicméně podle magistrátu první řádná rada od rozhodnutí soudu proběhne ve čtvrtek a je její povinností předložit návrh ke schválení zastupitelstvu. „K zajištění referenda se zastupitelé postavili kladně, uvolnili na jeho uspořádání dva miliony korun z rozpočtové rezervy města," dodal Tulis.

Na pondělním jednání zastupitelstva vystoupil zastupitel Přemysl Novák (ODS), který chtěl o vyhlášení referenda spolu s komunálními volbami hlasovat. Právě kvůli neprojednání návrhu v městské radě se ale o tomto bodu nehlasovalo. Mnoho zastupitelů také poukázalo na to, že v tuto chvíli je na referendum brzy.

„Referendum přichází ve chvíli, kdy Česká republika nemá přijatý zákon o odpadovém hospodářství. Není pravá chvíle pro to, abychom rozhodovali, že máme skládkovat, nebo spalovat, lidé nemohou vědět důsledky svého rozhodnutí," řekl na schůzi zastupitelstva například Vítězslav Schrek z ODS.

S tím přípravný výbor pro referendum nesouhlasí. „Zastupitelstvo může hlasovat proti vyhlášení referenda, ale pouze v případě, že jsou navržené otázky v rozporu se zákonem. Navržené otázky však soud již jednou uznal jako přípustné. Velmi nemile mě překvapuje, že se mnoho zastupitelů napříč partajemi rozhodlo upřít občanům právo na přímou demokracii," doplnila Michaela Vodová z iniciativy referenda.

Podle města by jihlavští občané měli v referendu rozhodnout o mimořádně vážné věci, která bude mít v budoucnu dalekosáhlý dopad na odpadové hospodářství města, životní prostředí a rozpočet domácností. „Pro kvalifikované rozhodnutí by měla veřejnost s dostatečným předstihem dostat maximum informací, k čemuž bude po komunálních volbách i mnohem více času a prostoru. Referendum by nemělo proběhnout jen proto, aby se naplnil něčí politický záměr, ale jeho výsledek by měl být pro město přínosem," řekl Tulis.

„Pokud soud nyní vyhlásí referendum v termínu s podzimními volbami, což měli učinit již zastupitelé, bude to pro magistrát znamenat připravit celou akci ve značném spěchu. Za vzniklou situaci však nese plnou vinu a zodpovědnost v první řadě Rada města Jihlavy," uzavřel Man.

Autor: Dana Křížková

18.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lubomír Lampíř
9

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Ve žďárském zámku zavedli speciální prohlídky uzpůsobené pro nevidomé návštěvníky. Prohlídky jsou na objednání a stojí 50 korun na osobu (pro nevidomého i jeho průvodce). Do celého areálu smějí také vodicí (i ostatní) psi.
7

Nevidomí zažijí ve žďárském zámku speciální prohlídky

Do participativního rozpočtu lidé přihlásili jedenáct návrhů

Žďár nad Sázavou – Při veřejném setkání budou představeny návrhy, které obyvatelé Žďáru poslali do participativního rozpočtu na příští rok. Do něj bylo stejně jako v letošním pilotním ročníku akce vyčleněno 600 tisíc korun.

OBRAZEM: Horácký džbánek zahájil Jaroslav Samson Lenk

Žďár nad Sázavou – Půlkulaté jubileum slaví festival folkové a country hudby Horácký džbánek. Letos se ve Žďáře nad Sázavou koná již po pětatřicáté. Dvoudenní festival začal v pátek krátce po 17 hodině koncertem Jaroslava Samsona Lenka s jeho doprovodem. Lenk se také po oba dva dny ujal role moderátora.

Patronkou Běhu pro hospic je Veronika Čamková

Velké Meziříčí – Několikanásobná juniorská mistryně České republiky v alpském lyžování a zároveň rodačka z Velkého Meziříčí Veronika Čamková se stala patronkou druhého ročníku Běhu pro hospic.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení