VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nebuď bílým koněm, varuje učně a studenty třebíčská poradna

Třebíč - Opět po roce se vrací odborní poradci z Občanské poradny v Třebíči mezi studenty středních škol, zejména pak mezi studenty učňovských oborů v Třebíči se vzdělávacím programem Nebuď bílým koněm.

6.10.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Marek Pátek

„Po zkušenostech z minulého roku, kdy byl vzdělávací program poprvé ve školách realizován a setkal se zde s kladným ohlasem nejen ze strany vyučujících, ale především studentů, se pracovníci občanské poradny rozhodli v tomto projektu pokračovat. Na základě zpětné vazby byl původní projekt rozšířen o témata, která studenty nejvíce zajímala. Jednalo se především o téma dědictví dluhů, vliv reklamy," říká ředitelka Občanské poradny v Třebíči Hana Chloupková.

Podnětem pro projekt byla praxe odborných poradců, z níž vyplynulo, že lidé bez vlastních příjmů, mezi které patří i studenti, jsou často zneužívaní k pod-pisu různých úvěrových smluv, půjček, ručení, plné moci a podobně. Vidina rychlého zisku či přívýděl-ku často přivede studenty k podepsání dokumentů, kterým často ani nerozumí, nebo jen částečně. V mnoha případech studenti ani nevědí, jaký dopad jejich neuvážený podpis může mít.

„Mladí lidé zpravidla vůbec netuší, že jedním podpisem například na plné moci, kterou dali téměř neznámé osobě, se mohou dostat do nepředstavitelných dluhů. Do nepříznivé situace se stejně tak mohou dostat i podepsáním takzvané rychlé půjčky například přes internet. Častokrát se jedná o malé půjčené částky, které pak ve finále končí exekucí," popisuje Hana Chloupková.

Interaktivní přednášky srozumitelnou formou poskytují mladým lidem infor-mace o důležitosti pečlivého uvážení svého jednání v sou-vislosti s podpisem různých dokumentů a smluv. Studenti dostanou i návod, jak postupovat v konkrétních situacích. Příklady z praxe jsou doplněny různými soutěžemi, krátkými videošoty, nechybí ani prostor pro dotazy. Studenti obdrží také letáčky s informacemi a varováním před riziky. V rámci vzdělávacího programu bude uspořádáno 15 přednášek pro 300 studentů.

Odborníci upozorňují, že bílé koně pachatelé získávají často tak, že je nalákají na pracovní příležitost. Důvěřiví lidé pod vidinou práce sdělí na dálku své osobní údaje a číslo svého bankovního účtu a mohou být zneužiti k takzvanému praní špinavých peněz.

Pracovníci poradny mají zkušenost, že rizikového chování se dopouštějí i oso-by starší, a proto v rámci prevence bude poradna působit i na širokou veřejnost prostřednictvím distribuce letáků a plakátů na veřejných místech. Projekt podpořilo město Třebíč z grantového programu určeného na prevenci kriminality.

Autor: Luděk Mahel

6.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vítězné snímky soutěže Letní a barokní Vysočina. Pobočenský rybník - Veronika Pilařová (Letní Vysočina, 2. místo)
7

Fotosoutěž Letní barokní Vysočina má sedm vítězů

Petr Weiss
1 5

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

V Medlově se už mohou výletníci koupat

Žďársko – Nadšenci pro koupání v přírodních nádržích si už mohou bez obav zaplavat i v rybníku Medlov. Voda tam před dvěma týdny dostala „čtyřku“ – kvůli velkému množství sinic nebyla vhodná ke koupání, i když jeho předchozí striktní zákaz (stupeň 5) už tam hygienici zrušili.

Ze dvora rodinného domu zmizelo jízdní kolo

Radňoves – Policisté z Velkého Meziříčí řeší případ krádeže, ke kterému došlo v úterý 15. srpna v Radňovsi. Dosud neznámému nenechavci se tam v jednom rodinném domě zalíbilo jízdní kolo Kellys červené barvy.

Obnova Bouchalek bude nakonec skromnější

Žďár nad Sázavou – Skromnější obnova sportovního areálu na Bouchalkách ve Žďáře nad Sázavou. Takový je aktuální plán města na to, jak se vypořádat s dosluhujícím zázemím pro fotbalisty i tenisty.

Pálenice se teprve rozjíždí, slabší začátek zavinily třešně

Vysočina – Padesát. Tolik pěstitelských pálenic funguje na Vysočině podle statistiky Celního úřadu pro Kraj Vysočina. Většina z nich však sezonu teprve startuje. Může za to nedostatek třešní. Palírník Roman Koudela z Polné na Jihlavsku začne až v září.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení