Jihlavští ekoaktivisté předali jihlavskému magistrátu dalších 373 podpisů. Na návrhu na vyhlášení místního referenda o odpadech a zařízení na energetické využívání odpadů neboli spalovně totiž podpisy chyběly, 
a tak magistrát návrh ekoaktivistům vrátil.

„Magistrát přijal doplnění návrhu na konání místního referenda. Nyní má úřad zákonnou povinnost ve lhůtě 
dodané materiály zkontrolovat," potvrdil mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

Podle ekoaktivistů dalších 373 podpisů se značnou mírou splní zákonnou hranici pro vyhlášení referenda. „Celkem tedy podpořilo referendum
4 948 Jihlavanů. Společně 
s podpisy občanů požadujících referendum předal přípravný výbor i rozšířenou finanční a rozpočtovou rozvahu referenda a jeho dopadů," řekl za sdružení Společně pro Vysočinu Matěj Man.

Jenže pokud jde o uváděný počet podporovatelů referenda, je podle magistrátu smutné, že navrhovatelé referenda lžou. „Není pravda, že petici podepsalo 4 948 Jihlavanů. Jde pouze o shromážděné podpisy, které se na archy nějakým způsobem podařilo získat. Již první kontrola ukázala, že stovky uvedených osob neexistují, jsou uvedeny duplicitně a podobně. V tuto chvíli úřad nemá zkontrolované 
v pondělí dodané podpisy, proto nelze uvádět relevantní počet osob, které jsou na podpisových arších zaznamenány," vyjádřil Tulis.

Podle ekoaktivistů by v případě, že bude návrh na vyhlášení referenda v pořádku, mělo zastupitelstvo města na svém nejbližším zasedání, tedy 15. září, referendum vyhlásit. Ze zákona se musí konat 
do 90 dnů od vyhlášení na zastupitelstvu. „Přípravný výbor navrhuje konat referendum společně s komunálními volbami, s ohledem na úsporu finančních prostředků a pravděpodobnou vyšší účast. Termín podzimních voleb spadá do zákonné lhůty, kdy by měl magistrát referendum vyhlásit," řekl Man.

Konání referenda souběžně s komunálními volbami však podle města náklady nesnižuje, ale naopak zvyšuje. „Nelze využít například urny a plenty, které úřad má, ale bude nutné je do všech 58 místností pro referendum dokoupit. 
V mnoha objektech, kde probíhají volby, už nejsou další prostory pro hlasování v referendu, bude nutné pronajímat navíc další hlasovací místnosti, ve kterých se bude referendum konat. Není vyloučeno, že by do některých volebních okrsků musely z tohoto důvodu být pronajaty a dodány mobilní buňky. Rovněž nelze osoby ve volebních komisích komunálních voleb využít zároveň pro referendum," vyjmenoval Tulis. Náklady na uspořádání referenda jihlavská radnice odhaduje asi na dva miliony korun.

Přípravný výbor byl jihlavským magistrátem vyzván také k doplnění finančního odhadu. „Obávám se, že v Jihlavě úředníci překračují zákon, když požadují odhad podložit studiemi a expertizami," komentoval Man. Nicméně podle Tulise z předložených materiálů nebylo jasné, jaké finanční a organizační dopady na budoucí povinnosti města by měla případná rozhodnutí, přijatá v referendu.

DANA KŘÍŽKOVÁ