VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ledeč může zpětně přijít o dotaci na novou cyklostezku

Ledeč nad Sázavou – Když počátkem týdne Ledečtí slavnostně otevírali novou cyklostezku, byla to velká sláva.

10.4.2014
SDÍLEJ:

Mezi prvními, kdo při slavnostním otevření v dubnu 2014 na cyklostezku „vyrazil“, byl i starosta města Petr Vaněk.Foto: Deník/Pavel Buňat

Ovšem poněkud ji zkazil fakt, že někteří lidé přišli kvůli cyklostezce o jedinou příjezdovou cestu ke svým nemovitostem, a manželům Janouškovým, kteří provozují rekreační a táborové středisko Sluneční zátoka, dokonce zkomplikovala podnikání a obživu. „Loni v listopadu se tu zničehonic objevila těžká technika. Divil jsem se, co se děje. Město nám totiž dříve tvrdilo, že pokud se cyklostezka bude stavět, tak nejdříve v roce 2014," uvedl  Miroslav Janoušek.

Právě jejich středisko spojovala s Ledčí komunikace, která byla během listopadu a části prosince přeměněna v cyklostezku. Od pondělí už po ní nemohou jezdit motorová vozidla. „Nikdo nám předem nic neřekl. Jsme jediní, kdo není uveden ve stavebním řízení, ačkoliv se stavbou bezprostředně sousedíme. Rád bych věděl, proč jsme jako majitelé sousedních nemovitostí nebyli přizváni k účasti v řízení. Tedy pokud standardní stavební řízení proběhlo," zapochyboval Janoušek a pokračoval: „Podle nás je důvod jediný. Náš nesouhlas by mohl přerušit stavební práce." Během výstavby se Janouškovi dočkali jediné informace ze strany města. „Přijeli zástupci města a řekli nám, že se k objektu minimálně měsíc nedostaneme. A pokud by v průběhu výstavby mrzlo, tak prý třeba až čtyři měsíce," zlobil se Janoušek a toto jednání označil za neprofesionální.

Finanční ztráta

Pro manžele Janouškovy tak nastal palčivý problém. Provoz střediska je totiž jejich jedinou obživou a nyní se k nim zákazníci nemají jak dostat. Už během výstavby vyčíslili ztrátu ve výši 117 tisíc korun a o další stovky tisíc korun mohou přijít v nejbližších měsících. „Zákazník k nám nepůjde dva kilometry pěšky. Výhradně k nám jezdí tábory, samozřejmě s celou potřebnou bagáží, kterou děti neunesou," upozornil Janoušek. Situaci se snažili řešit. „V listopadu mi místostarosta řekl, že i nadále budeme moci do zátoky jezdit. Stejně tak i vozy zásobování a autobusy, které k nám vozí zákazníky. Na pozdějším jednání mi ale sdělil, že k nám nikdy žádné autobusy nejezdily. Že prý on to musí vědět," pokračoval Janoušek.

„Navíc mě nekonkrétně obvinil, že jsme s manželkou problematičtí, a že jsou s námi jenom potíže. Jeho arogantní chování se mě dotklo," poznamenal Janoušek. Manželé se proto obrátili i na starostu města Petra Vaňka.  „Starosta mi ústně přislíbil, že naší situaci vyřeší. Ale bohužel se nic nestalo. Nereagoval na telefonáty ani dopisy. Přijde mi, že hlavní snahou města v tuto chvíli je, aby nemuselo vracet  dotaci, kterou na výstavbu cyklostezky dostalo,"  poukázal Janoušek na zřejmě klíčový problém celého sporu.

Pokud by totiž musela být  cyklostezka změněna na cyklotrasu, a lidé by tak i nadále po ní mohli jezdit auty, přišlo by město o dotaci ve výši 4,5 milionu korun, kterou získalo ze Státního fondu dopravní infrastruktury.

„Je to opravdu choulostivá situace, která ale bezesporu má řešení. Doufám, že v horizontu měsíce či šesti neděl bude vyřešená," zareagoval starosta města Petr Vaněk v rozhovoru, který v pondělí při slavnostním otevření cyklostezky poskytl novinářům. Zároveň přiznal, že město počítá i s variantou vrácení peněz. „Ano, počítáme i s tím, že můžeme přijít o dotaci," dodal Vaněk.

Janouškovi a dalším vlastníkům pozemků u Sluneční zátoky, patří mezi ně Řízení letového provozu, teď nezbývá, než porušovat dopravní předpisy. „Nezbývá nám nic jiného, protože tady máme svůj majetek a způsob obživy. Ze zákona nám nikdo podnikání zakázat nemůže," zdůraznil Janoušek. Ten by se mohl bránit i soudně, věří ale v dohodu s městem.  Věřím, že   k rozumné dohodě nakonec dojde. Jsem totiž přesvědčen, že za dobu devíti roků, co ve Sluneční zátoce působíme, jsme Ledči nezpůsobili žádné problémy, nevyvolali jsme jediný skandál a nikdy jsme se nepodíleli na negativní publicitě tohoto místa či města," uzavřel  Janoušek.

Pavel Buňat

Autor: Redakce

10.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lubomír Lampíř
9

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Ve žďárském zámku zavedli speciální prohlídky uzpůsobené pro nevidomé návštěvníky. Prohlídky jsou na objednání a stojí 50 korun na osobu (pro nevidomého i jeho průvodce). Do celého areálu smějí také vodicí (i ostatní) psi.
7

Nevidomí zažijí ve žďárském zámku speciální prohlídky

Do participativního rozpočtu lidé přihlásili jedenáct návrhů

Žďár nad Sázavou – Při veřejném setkání budou představeny návrhy, které obyvatelé Žďáru poslali do participativního rozpočtu na příští rok. Do něj bylo stejně jako v letošním pilotním ročníku akce vyčleněno 600 tisíc korun.

OBRAZEM: Horácký džbánek zahájil Jaroslav Samson Lenk

Žďár nad Sázavou – Půlkulaté jubileum slaví festival folkové a country hudby Horácký džbánek. Letos se ve Žďáře nad Sázavou koná již po pětatřicáté. Dvoudenní festival začal v pátek krátce po 17 hodině koncertem Jaroslava Samsona Lenka s jeho doprovodem. Lenk se také po oba dva dny ujal role moderátora.

Patronkou Běhu pro hospic je Veronika Čamková

Velké Meziříčí – Několikanásobná juniorská mistryně České republiky v alpském lyžování a zároveň rodačka z Velkého Meziříčí Veronika Čamková se stala patronkou druhého ročníku Běhu pro hospic.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení