S klapkami na očích se chytíte paže průvodce a ten vás dovede do kavárny. Cesta je nelehká, musíte zdolat několik schodů, prahů a nenarazit do dveří.

„Zatočíme mírně doprava. Nelekněte se, vstupujeme na koberec, povrch se změní. Čekají nás dva nízké schody a potom hned úzké dveře, tak pojďte více za mnou," zněly instrukce studentky Soukromé vyšší odborné školy sociální (SVOŠS) v Jihlavě  Ley Kazatelové, která projekt Káva po.tmě spolu se svou spolužačkou Veronikou Šustrovou vytvořila. Studentky musely absolvovat kurz samoobsluhy pro nevidomé, aby věděly, jak je provádět a jaké informace jim při cestě v neznámu podávat.

Po hmatu a čichu

Po zdolání několika překážek konečně zaslechnete kavárenský ruch, odsunete těžkou židli a už sedíte u stolu. Na stůl dostanete dva lístky, jídelní a nápojový. V nich je latinkou vystouplým písmem napsané, co kavárna nabízí. Kdo by měl pochybnosti, může na pravé straně lístku po hmatu zkontrolovat, zda informaci skutečně přečetl správně, a přivonět si.

„Jahodu jsem vůbec nemohla poznat. Přitom tu vůni tak dobře znám," zmínila Renata Cekulová, která se do kavárny přišla podívat. Ta v lístku kromě kousku jahody poznala po hmatu i sušenou meruňku, ze které byl řez, borůvky na koláč a po vůni čokoládu na muffiny.

Pak už stačilo si jen objednat a poprat se s tím, co máte na talíři. „Nevidomému se předkládané jídlo popisuje za pomoci ciferníku hodin. Například řeknu, že dvacet centimetrů od kraje stolu leží talíř, na něm jsou na jedné hodině hranolky, na páté zelenina a na deváté steak, takže si to dokáže představit," uvedla Kazatelová. To všechno si zájemci mohli vyzkoušet včera na jihlavské radnici. „Cílem tohoto studentského projektu je seznámit lidi zvenčí s problematikou nevidomých. Zájemci si mohli vyzkoušet například, jak si poslepu nandat boty a zavázat tkaničky, jak si nalít pití a nepřelít a mnoho dalšího," uvedla pedagožka ze SVOŠS Andrea Šeredová. Příchozí si poslepu zahráli i deskové hry, zkusili si rozpoznat zvuky, se kterými si běžně setkávají na ulici, ale už jim nevěnují pozornost, ale i popovídat si s nevidomými, kteří na akci také zavítali.

Výtěžek pomůže

Výtěžek z dobrovolného vstupného pomůže nevidomým z Tyflo Centra, se kterým škola dlouhodobě spolupracuje. „Peníze využiji na krmení svých vodicích psů, Rubyho a Roxy. Musím hradit i očkování a náklady na veterináře, takže jsem moc ráda, že nám holky pomáhají, a jsem jim za to vděčná," řekla nevidomá Petra Marečková z Tyflo Centra.

Projekt je závěrečnou prací studentek a zakončuje jejich průběžnou praxi. „Třicet procent z naší výuky tvoří praxe. Studenti si vyberou zaměření a holky se chtěly specializovat právě na nevidomé. Po celou dobu studia mají i takzvaného dlouhodobého kamaráda, kterému pomáhají. V závěru studia absolvují čtyřtýdenní praxi v určité organizaci," vysvětlila Šeredová.

Akce Káva po.tmě se uskutečnila již o prázdninách v Telči. „Z dobrovolného vstupného jsme v Telči poplatili i to, co jsme v kavárně podávali. V Jihlavě nám ale suroviny nakoupil magistrát. Řekl nám také, že je otevřený tomu, aby se akce opakovala," dodala Kazatelová. Ta by se práci s nevidomými chtěla v budoucnu věnovat jako svému povolání.