Důvodem jsou opravy venkovního pláště, které bude provádět specializovaná firma z Nového Města na Moravě.

„Odborníci už z věže odebrali vzorky historické malty. Smlouva je již podepsána a po vyhnízdění kavek začnou zedníci s opravou. Opravy jsou prováděny s finančním přispěním z programu regenerace Ministerstva kultury, s přispěním města a z peněz vlastníka, Římskokatolické farnosti Přibyslav," upřesnil přibyslavský starosta Jan Štefáček.

Původní záměr byl podle starosty nechat věž neomítnutou a očistit pouze kamenný povrch. Jenže se ukázalo, že by zedníci museli věž čistit doslova kámen po kameni, spáru po spáře. Taková akce by vyšla nejméně na pět až sedm milionů korun. „Tolik peněz bychom sotva mohli do věže dát, to by zastupitelé neschválili, nemůžeme si to dovolit," povzdechl si starosta. Proto se město rozhodlo přistoupit na mnohem jednodušší, a hlavně levnější variantu, nikoliv historické spárování, ale pouhou opravu pláště věže, zapasování vypadávajících kamenů, opravu věžních parapetů a říms.

„Je to škoda, že přibyslavská věž nebude během turistické sezony přístupná, protože na ní během léta bude pracovat odborná firma, ale na druhé straně to možná zvýší zájem o její návštěvnost," konstatovala Zdeňka Valnerová, ředitelka z Kulturního zařízení města Přibyslav. Jak vysvětlila, loni, v době, kdy byla gotická věž poprvé po letech zpřístupněna veřejnosti, byl o její návštěvu obrovský zájem.

Proto lze předpokládat, že by letos tak velká návštěvnost být nemusela, ale tím, že bude věž na jednu turistickou sezonu uzavřena, může se stát pro návštěvníky Přibyslavi opět vzácnější. Jak upřesnil starosta Jan Štefáček, věž bude turistům přece jen zpřístupněna na několik dnů, a to například během podzimních Mlékárenských dnů.

Gotická věž kostela sv. Jana Křtitele pochází z roku 1497. Město do její rekonstrukce, kterou provedla v minulých letech firma  Velké Losenice, investovalo předloni 2,6 milionu korun, kdy byly ve věži provedeny rozsáhlé vnitřní opravy a vybudován bezbariérový vstup. Věž je majetkem církve, ale město Přibyslav, aby mohlo opravy provést a žádat o dotace, ji nechalo symbolicky převést do majetku města, což místní farář Zdeněk Kubeš jen vítá, neboť farnost samotná by peníze na rekonstrukci gotické památky nedala nikdy dohromady.

Podle Valnerové potřebuje Přibyslav nějaká zajímavá místa, která by v sezoně oslovila turisty a zvala je k návštěvě. Kostelní věž je jedním z nich.

Hlavním důvodem rekonstrukce byla snaha učinit z věže kostela atraktivní turistickou památku, ale hlavně skutečnost, že věž se nakláněla a opravy potřebovala.