Jihlavské zastupitelstvo na svém pondělním zasedání odsouhlasilo udělení čestného občanství in memoriam Františku Dohnalovi. František Dohnal, kterého si mnozí pamatují jako starostu Jihlavy, hejtmana Vysočiny nebo prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu, zemřel letos v srpnu po těžké nemoci. I když návrh prošel hlasováním celkem hladce, našli se mezi zastupiteli tací, kterým byla celá věc zjevně proti srsti.

Velmi emotivní projev si připravila zastupitelka Věra Podhorská (TOP 09), která v době hlasování odešla z jednací místnosti.

„Nechci se nějak k tomuto tématu vyjadřovat, ale musím říct, že tento kontroverzní muž mi na pět let udělal ze života peklo. Dovolte mi, prosím, odejít, já nemohu u hlasování být," řekla s pláčem na krajíčku před svým odchodem Podhorská. A naznačila, že podle ní si František Dohnal čestné občanství nezaslouží, protože pro ni není morální ani jinou autoritou.

Opačného názoru byl však dlouholetý kamarád Františka Dohnala Vladislav Jiroušek (Krásná Jihlava). „S Františkem Dohnalem se před lety spřátelili. Byl to moudrý člověk a od začátku jednoznačně vedl Jihlavu k prosperitě. Bil se za Jihlavu i za celý kraj. Ze současných politiků nikdo neudělal pro toto město a tento region tolik jako on," vysvětlil Jiroušek.

Návrh na udělení čestného občanství, které je nejvyšším vyznamenáním města, podal se souhlasem Dohnalovy rodiny Evžen Zámek. „Já jsem se s ním velmi dobře znal. Když se na to všechno podívám s určitým historickým nadhledem, je určitě správné, že čestné občanství získal. Udělal toho opravdu hodně nejen pro Jihlavu," vyjádřil se v pondělí Zámek.

František Dohnal byl v letech 1991 1998 starostou Jihlavy a v letech 1999 a 2000 zastával funkci výkonného místopředsedy Svazu měst a obcí ČR pro mezinárodní vztahy. V roce 2000 se stal historicky prvním hejtmanem Vysočiny. Od roku 2005 stál v čele Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Loni v únoru musel funkci opustit, protože byl pravomocně odsouzen za to, že odmítl vydat kontrolnímu orgánu Sněmovny podklady umožňující audit hospodaření NKÚ. Soudní proces probíhal až do Dohnalovy smrti.

Dohnal se zařadil po bok těchto čestných občanů archiváře a badatele Františka Hoffmanna, akademického malíře Gustava Kruma, někdejšího předsedu konfederace politických vězňů v Jihlavě Antonína Štěpánka, bývalého starosty Purmerendu Theo van Dama, hudebního skladatele Gustava Mahlera a prezidenta Československa Tomáše Garrique Masaryka.

ZUZANA MUSILOVÁ