Domácnosti na Vysočině žádaly o podporu na výměnu starého kotle na tuhá paliva za nový, ekologičtější zdroj poprvé, formuláře kraj přijímal od 18. ledna. Celkem jich bylo doručeno 2 413, řekl novinářům radní kraje Zdeněk Chlád (ČSSD).

Žadatelé si celkově nárokovali částku převyšující 260 milionů korun. „Kombinovaný kotel na uhlí 
a biomasu chtělo 41 procent," uvedl radní. Pětina žadatelů chtěla dotaci na kotel na biomasu a zbývající, přibližně ve stejném poměru, si díky dotaci chtějí pořídit kondenzační plynový kotel, automatický kotel na uhlí nebo tepelné čerpadlo. S úspěšnými žadateli kraj uzavře smlouvu. Kotle pak budou povinni vyměnit nejpozději do šesti měsíců.

Kraj dostal od Ministerstva životního prostředí na výměnu kotlů 238,8 milionu korun. „Podle rozhodnutí máme povinnost vyměnit za ty peníze 1 600 kotlů. Naši povinnost překročíme téměř o 30 procent," uvedl radní. Na administraci 
a publicitu spojenou s programem padne 7,9 milionu.

Stejnou částku na výměnu kotlů by měla Vysočina v nejbližších letech dostat ještě dvakrát. Chlád uvedl, že chtěl využít zájmu mezi lidmi a už v února požádal ministerstvo o uvolnění další části dotací. Zatím nedostal odpověď. Ale vzhledem k tomu, že ministerstvo chce počkat na výsledky všech krajů, dá se další dotační vlna čekat v příštím roce. Z letošních žádostí bylo na Vysočině 80 vyloučeno, protože nesplňovaly náležitosti, a na zbývající žadatele nezbyly peníze.