Tvůrci pořadu se zajímali o zámek s muzeem Světelska, zámecký park, děkanský kostel sv. Václava a středověké podzemí.

Nezasvěcení jen těžko pochopí, kolik úsilí bylo třeba k tomu, aby asi čtyřminutová reportáž vypadala na televizní obrazovce přirozeně a především zaujala diváka. Natáčení trvalo, včetně pětačtyřicetiminutové přestávky na oběd, celkem šest a půl hodiny.

Před kamerou se vystřídali někteří členové Vlastivědného spolku Světelsko.

Vála, Böhm i Křivská

Jaroslav Vála například divákům přes televizní obrazovku prozradil, co skrývá latinský text nad vchodem do nejstarší části zámku, Josef Böhm zase v prostorách muzea přiblížil bohatou historii sklářství, kamenictví a broušení granátů na Světelsku. A kdo jiný mohl říci více o historii děkanského kostela sv. Václava, než historička Alena Křivská, když právě ten je po několik let předmětem jejího usilovného bádání?

To nejtěžší však čekalo na filmaře ve středověkém podzemí, ve kterém práci stěžovaly stísněné prostory a nedostatečné osvětlení.

O to zajímavější by měl být po sestříhání výsledek, který jistě ocení televizní diváci. A kdy že se Světlá představí v Toulavé kameře na televizní obrazovce? Redaktor a scénárista Roman Šulc přiznal, že on sám se to dozví až v pátek nebo sobotu před nedělním vysíláním.

Připomeňme, že Toulavá kamera má svůj čas v programu ČT 1 vždy v neděli dopoledne a reprízována je ve stejný den večer na ČT 24.

Jiří Víšek