VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zámek v Brtnici znovu ožívá, opravy vyjdou na půl miliardy

Brtnice - Soudní spor o zámek v Brtnici byl přerušen. Majitel nyní shání peníze na jeho opravu

7.12.2015
SDÍLEJ:

Zámek Brtnice.Foto: DENÍK/ Stanislav Jelínek

Brtnice, Jihlava - Brtnický zámek přes dvacet let sužovaly soudní tahanice. Nyní se obě strany sporu konečně domluvily a majitel, kterým je Nadace Svébyt, může začít s rozkvětem zámku. K tomu ovšem potřebuje peníze.

V první fázi nutné opravy spočítal architekt Oleg Rybnikář, zakladatel Nadace Svébyt, na bezmála 120 milionů korun. V dalších fázích, už za provozu zámku, by si potom postupně vyžádal opravy přibližně za dalších téměř 300 milionů korun.

Priority, co je potřeba na zámku udělat v prvé řadě, má určené. „Celkem máme připraveno asi 13 dílčích projektů. Již byly opraveny střechy a nyní bychom určitě chtěli udělat fasády a zasklít okna. Zámek jich má odhadem 150, z nich jsou dvě třetiny rozbité. Souběžně bychom chtěli vytvořit technologické a sociální zázemí. Není hezké, když se na akce musí navážet bakelitové kadibudky," popsal priority Rybnikář, který tyto úpravy odhadl na necelých 90 milionů korun. Na ně by potom navázala rekonstrukce schodišťové komunikace s pří-mým vstupem do zámku na třetí nádvoří z parku a celková úprava zámeckého parku. Práce na projektové dokumentaci již byly zahájeny.

„Za poslední roky se podařilo na opravu střech získat sedm milionů korun a je to výrazné zlepšení. Do zámku již nezatéká a dřevomorka se přestala šířit. Když se podaří udělat okna, tak se bude moci temperovat a postupně oživovat interiéry," dodal Rybnikář k tomu, proč jsou nová okna nezbytnou aktuální investicí do zámku. Rád by na zámku v brzké budoucnosti viděl například minipivovar, restauraci, vinárnu, ubytování, školicí středisko a také služby.

Majitel zámku se proto snaží získat alespoň na tyto prv- ní úpravy zhruba sto milio- nů korun z evropských fondů. V Integrovaném regionálním operačním programu (IROP) je asi 3,5 miliardy korun na rekonstrukce památek. Jednal i s jihlavskou radnicí o tom, aby opravy brtnického zámku zařadila do Integrovaného plánu rozvoje území jihlavské sídelní aglomerace (IPRÚ JSA).

Rybnikář s jihlavskou radnicí jedná o zařazení do IPRÚ JSA už od letošního jara a podle svých slov poskytl úřadu všechny požadované podklady.

„Pokud bychom byli do tohoto integrovaného plánu zařazeni, tak je fakticky jistota, že bychom peníze na opravy získali," uvedl Rybnikář, proč ho tento způsob získání peněz zajímá. Ten už počítal s tím, že bude zámek do plánu radnice zařazen.

V posledních týdnech se ale Rybnikář dozvěděl, že tomu tak zřejmě nebude. Proto se v minulém týdnu sešel s primátorem Jihlavy Rudolfem Chloupkem a jeho náměstky.

„Ano, pan Rybnikář projevil zájem, aby byl zámek do tohoto plánu zařazen, ale nedodal představu toho, co by se tam mělo udělat a za kolik peněz. Proto do finální podoby IPRÚ JSA zámek zařazen není," odůvodnil primátor Chloupek fakt, že zámek, v zatím stále ještě pracovním znění plánu, není zařazen.

Podle Chloupka také nebylo zřejmé, z čeho chce Nadace Svébyt své projekty předfinancovat, protože peníze na účet chodí až poté, co jsou profinancované. Zastupitelé budou finální podobu integrovaného plánu schvalovat na svém zasedání v pondělí 14. prosince.

Zámek Brtnice má možnost podle něj zažádat si o peníze cestou individuálních žádostí v dalších operačních programech. „Individuální žádosti jsou a budou podávány, ale pravděpodobnost jejich schválení nedokáže nikdo odhadnout," dodal Rybnikář. Podle něj by zařazením zámku Brtnice do IPRÚ JSA nevznikly jihlavské radnici žádná rizika ani náklady.

„Rekonstrukce a revitalizace brtnického zámku asi deset kilometrů od krajského města je v zájmu všech občanů jihlavské sídelní aglomerace," dodal Rybnikář s tím, že se bude snažit získávat peníze na opravy i jinou cestou.

„Ve hře je například možnost získat peníze na spoluúčast od donátorů či veřejnou sbírkou nebo pronájmem," poznamenal Rybnikář. Nicméně i tomuto musí předcházet úspěšně získaná dotace na konkrétní záměr. V případě zámku a Nadace Svébyt jako neziskové organizace je možnost získat dotaci na opravy ve výši 85 procent výdajů. Zbylých patnáct procent spoluúčasti by zámek sháněl jedním z výše uvedených způsobů či investičním úvěrem a rovněž pronájmem části prostor komerčním společnostem.

Zámek totiž nabízí své prostory i pro komerční využití. Tímto způsobem chce získávat peníze, které použije právě na potřebné rekonstrukční práce. Do budoucna chce majitel vytvořit také určitý ceník pronájmu zámeckých prostor a dát aktivitám na historické památce nějaký řád.

„Velký potenciál vidím v tom, že krajské město je od Brtnice nějakých sedm minut jízdy. Nabízí se tedy do budoucna možnost zavést i třeba nepravidelné linky MHD na zámek, které by zvýšily návštěvnost," popsal k dalším plánům majitel Rybnikář, kterého zámek v posledních měsících zaměstnává na plný úvazek.

Autor: Jana Kodysová

7.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Budova Krajského soudu v Hradci Králové. Ilustrační fotografie.

Pojišťovací agentku poslal soud do vězení

Matka na své děti neplatí výživné

Nové Město na Moravě – Téměř třicet tisíc korun dluží na výživném pro své děti třiačtyřicetiletá matka ze Žďárska. Policisté proto ženě sdělili podezření ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy.

Nositelem tradic jsou letos organizátoři Malého svrateckého maratonu

Vír – V pořadí už šestým Nositelem tradic Bystřicka se stal atletický oddíl spolku Jiskra Vír, a to na udržování tradice Malého svrateckého maratonu. Ten se v sobotu 26. srpna ve Víru uskuteční už po čtyřiašedesáté.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Vysočina – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Do Města se o víkendu sjedou chovatelé drobného zvířectva

Nové Město na Moravě – Chovatelé ukáží o tomto víkendu své odchovy. V Novém Městě na Moravě se koná tradiční Horácká výstava drobného zvířectva, jejíž součástí je také expozice okrasného ptactva.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení