Do kraje plynul především český kapitál, největší počet investorů se zaměřil na obory spojené se strojírenstvím. Nově by mělo vzniknout 146 pracovních míst, uvedla dnes agentura.

Vysočina loni získala čtvrtý nejnižší objem investic mezi kraji v zemi. Nejvíc peněz mířilo do Moravskoslezského kraje. Z celkových více než 16 miliard Kč vybral sever Moravy skoro 3,5 miliardy Kč. Naopak v Karlovarském kraji se uchytily projekty jen za dva miliony Kč.

Na Vysočině si investoři vybrali velká i menší města. Krajská Jihlava získala český projekt za více než 30 milionů i švédského investora, který tam do strojírenství investuje kolem 19 milionů Kč a zaměstná přes sto lidí.

Ve Ždírci nad Doubravou na Havlíčkobrodsku směřovala loni do rozvoje elektronické a elektrotechnické výroby česká investice s hodnotou přes 60 milionů Kč. Ve Velké Bíteši se objevil projekt skoro za 26 milionů Kč ve výrobě autodílů. Zpracování kovů v Kamenici nad Lipou podpořil český investor zhruba 23 miliony Kč.

Od roku 1993 zamířilo na Vysočinu s podporou agentury CzechInvest dohromady 58 projektů za 36,2 miliardy Kč. Investoři slíbili v kraji vytvořit dohromady přes 9000 nových pracovních míst.