VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Řezníků je málo a 30 tisíc zdaleka neberou

Vysočina – Řezník se dostal mezi lukrativní profese. Podle pracovního portálu Agentka si dnes řezník při nástupu do zaměstnání přijde na téměř třicet tisíc korun, čímž se na žebříčku zařazuje po bok manažerů, lékařů a IT specialistů.

8.9.2011 1
SDÍLEJ:

Řemeslo obecně upadá, a ani řezničina na tom není lépe. Přestože je tato profese podle výsledků průzkumu v rámci republiky lukrativní, na Vysočině je tomu jinak. Foto: VLP/Jan Škvára

„V první desítce nejlépe ohodnocených profesí nás v srpnu překvapila profese řezník,“ uvedl Petr Král, šéf pracovního portálu Agentka.cz. „Zřejmě to souvisí s dobrými výsledky potravinářského průmyslu,“ dodal Král.

Masokombináty na Vysočině ovšem takové peníze svým zaměstnancům na pozici řezníka nabídnout nemohou.

15 tisíc hrubého

Například na Žďársku je v současné době v nabídce úřadu práce jedno volné místo na pozici řezník, ovšem nabízená mzda je patnáct tisíc hrubého za předpokladu vyučení v oboru a dvousměnného provozu.

Ani v jiných okresech Kraje Vysočina, kde je po řeznících vyšší poptávka, protože tam má masozpracující průmysl tradici, se mzdy neblíží zjištění Agentky.

„To by musel být hodně šikovný, aby si vydělal třicet tisíc korun. Řezníci jsou totiž odměňováni úkolově a na takto velké pravidelné platy se za normálních okolností nedostanou ani zkušení pracovníci s mnohaletou praxí,“ vysvětlila personalistka Masozávodu Krahulčí u Telče na Jihlavsku Milada Študentová.

Nástupní platy se v krahuleckém masokombinátu pohybují mnohem níže, než zveřejňuje pracovní portál – mezi osmnácti až dvaceti tisíci korun.„Řezníci na jatkách se k těmto platům možná mohou dostat. U nás je ovšem situace odlišná, protože už neporážíme. Maso se pouze dále zpracovává v bourárně,“ připouští Študentová.

Podobné podmínky panují také v Kosteleckých uzeninách na Jihlavsku. Nástupní plat řezníka se tam pohybuje rovněž mezi osmnácti až dvaceti tisíci korunami. V případě, že se dobře zapracuje, může dosáhnout až na pětadvacet tisíc.„O něco větší platy mají řezníci v bourárně, protože musí maso precizně opracovat a mají s tím více práce než na jatkách. Rozhodně tak jateční řezník nemá více,“ upřesnila pro Deník Jana Šimková z personálního oddělení Kosteleckých uzenin.

Větší problém je podle Šimkové vůbec kvalitního řezníka sehnat. Ti zkušení totiž buď odejdou do důchodu, anebo zkoušejí štěstí v zahraničí. O české řezníky je tam zájem.„Občas se stane, že si řezník hledá práci třeba v Rakousku. Jinak je situace zatím vcelku stabilní,“ dodala Šimková.

Portál Agentka zaznamenává také poptávku po českých řeznících až ze Skotska, kde jim tamní zaměstnavatelé nabízí plat až padesát tisíc korun.
Sehnat kvalitního opracovávače masa bude pro závody na Vysočině v příštích letech problém. O obory řezník – uzenář je mezi studenty v posledních letech extrémně malý zájem.

„V loňském roce nastoupilo do tohoto oboru na Jihlavsku šest studentů, letos už pouze tři žáci,“ vypočítala smutnou bilanci radní Kraje Vysočina pro oblast školství Marie Kružíková.

Jedinou školou na Vysočině, kde mohou řezníci získat výuční list, je třešťská střední odborná škola. V uplynulém školním roce v oboru řezník – uzenář ale neabsolvoval ani jeden student.„Zájem žáků není veliký, a to navzdory tomu, že jak Kraj Vysočina, tak Kostelecké uzeniny, kde absolvují odborný výcvik, poskytují žákům motivační stipendium,“ dodává zástupce SOŠ a SOU v Třešti Otakar Hofbauer.

Stipendium udělované studentům je podmíněné jejich prospěchem, chováním a docházkou.

Kromě odborné školy v Třešti se je možné vyučit řezníkem-uzenářem už jen na čtyřech místech v republice – v Praze, Chomutově, Frýdku-Místku a Klatovech.

------------

Platy v rámci ČR

Top 10 profesí podle nabízeného nástupního platu za měsíc srpen 2011 podle pracovního portálu Agentka.

1. manažer 39 771
2. chemik 35 528
3. analytik 33 918
4. lékař 31 955
5. programátor 31 407
6. řezník 29 100
7. nákupčí 28 911
8. personalista 28 911
9. vedoucí provozovny 27 981
10. makléř 27 750

JANA KODYSOVÁ, LENKA MAŠOVÁ

8.9.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Muž v opilosti slovně napadal svoji známou

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Kopie vázy zdobí průčelí Horácké galerie, originál je na nádvoří

Nové Město na Moravě – Kopie historické kamenné vázy zdobí průčelí novoměstského zámku, ve kterém sídlí krajská Horácká galerie.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Stáří je krásné, dokáže výstava fotografií

Vysočina – Kalendář seniorů z Mitrova a snímky žďárského fotografa Milana Šustra putují na Krajský úřad Kraje Vysočina, kde budou zdobit odbor sociálních věcí. Od 30. srpna, kdy proběhne vernisáž, si tak lidé mohou zkrátit čekání na úřadě prohlídkou unikátních fotografií.

Mistři regionů doplachtí v Křižanově v pátek

Křižanov – Nad letištěm v Křižanově plachtí od 6. srpna letadla, Plachtařské mistrovství regionů bude končit tento pátek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení