VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O Žďársko mají zájem kvůli úložišti SÚRAO a také ČEZ

Žďár nad Sázavou - O Žďársko se kvůli ukládání jaderného odpadu zajímá Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) i elektrárenská firma ČEZ.

13.7.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/ Martin Divíšek

SÚRAO teď posuzuje vhodnost této lokality pro stavbu trvalého hlubinného úložiště, ČEZ se pořád drží svého letitého plánu na vznik záložního skladu ve Skalce na vyhořelé palivo z atomových elektráren. Potvrdili to zástupci obou subjektů. V území, spojeném přes půl století s těžbou uranu, už navíc začal průzkum pro vyražení obřího zásobníku na zemní plyn

Oslovení starostové obcí uvedli, že lidé zatím proti těmto plánům neprotestují. Řada z nich prý nevěří tomu, že by se všechny tři tak mimořádné akce vešly do jednoho území. Podle starostů bude pro případný souhlas se stavbami důležitá jejich bezpečnost a vznik pracovních míst. Možné finanční kompenzace budou podle nich až na dalším místě.

„Abych shrnul mínění občanů, my vlastně nevíme, na čem jsme,“ řekl starosta Rožné Libor Pokorný. Doplnil, že v obci se střídají zástupci všech tří institucí. Podle názoru Pokorného by pro Rožnou, která je blízko uranového dolu, byla nejpřínosnější stavba plynového zásobníku, a to i proto, že by přinesla pracovní místa. „Pro nás je menší zlo mít v kilometrové hloubce pod zemí zásobník než radioaktivní odpad na hranici obce,“ konstatoval.

Zásobník dá práci stovkám horníků

Průzkum v sousedství uranového dolu Rožná pro zásobník s kapacitou do 180 milionů metrů krychlových plynu se provádí od loňska. Ražba až 150 kilometrů podzemních prostor by měla na několik let zaměstnávat stovky horníků.

SÚRAO zjišťuje, zda je možné k šesti dříve vytipovaným lokalitám pro stavbu trvalého hlubinného úložiště jaderného odpadu v Česku přidat i území mezi Rožnou a bývalým uranovým ložiskem Olší. O přiřazení této lokality s pracovním názvem Kraví hora padne rozhodnutí koncem léta, informoval Jiří Slovák, který v SÚRAO odpovídá za přípravu úložiště. „Obce jsme o svém postupu průběžně informovali,“ řekl. Konaly se veřejné schůze i exkurze do skladu jaderného odpadu dukovanské atomové elektrárny. Pokud bude Kraví hora vyhodnocena jako vhodná pro úložiště, začne průzkum jen tehdy, když budou tamní obce souhlasit se zapojením do procesu výběru, doplnil Slovák.

Podle starostů ale zájem o Žďársko neztratil ani ČEZ. Teď prý zahajuje první aktivity v místě možného skladu vyhořelého jaderného paliva Skalka; vzniknout by tam údajně měla vodní nádrž.

ČEZ nezapomněl na Skalku

Ve Skalce už před lety začala ražba průzkumné štoly, pak ale ČEZ postavil mezisklad v Dukovanech. Fakt, že společnost od projektu na Žďársku přesto neupustila, potvrdila její mluvčí Eva Nováková. „Zájem ČEZ o výstavbu záložního skladu trvá již více než deset let, na tom se nic nemění,“ sdělila. Podle ní je ale ČEZ v kontaktu se správou úložišť a není mezi nimi žádný spor. „Také místo, o kterém uvažuje SÚRAO, není totožné s naší lokalitou. Projekty ČEZ a SÚRAO se nevylučují,“ tvrdí.

Nedaleko Skalky se nachází obec Střítež s necelou stovkou obyvatel. Starosta Radek Štourač uvedl, že na území Stříteže zasahuje i lokalita sledovaná správou úložišť. Starosta by za sebe upřednostnil firmu ČEZ, protože s ní už má obec zkušenosti. „U úložiště SÚRAO nevím, tam jsme na začátku,“ vysvětlil. Nelíbí se mu ale možná kombinace úložišť jaderného odpadu s plynovým zásobníkem. „Já osobně jsem proti plynu, ale bohužel nejsme dotčená obec,“ řekl.

Zatím jen mezisklad

Česko skladuje vyhořelé jaderné palivo v meziskladech u atomových elektráren. Vyjednávání o lokalitách pro trvalé úložiště trvá přes deset let, většina dotčených obcí se k němu staví odmítavě. Do roku 2025 má být stanovena konečná varianta. Podle novely atomového zákona, kterou už schválila sněmovna, by obce mohly za vstřícný postoj k průzkumu pro úložiště získat jako kompenzaci až čtyři miliony korun ročně.

Autor: ČTK

13.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak lze využít sluneční energii v praxi ukázali v pondělí dopoledne kolemjdoucím studenti Vyšší odborné školy a Střední odborné školy ve Žďáře nad Sázavou.
20

Studenti vyráběli popcorn pomocí paraboly a slunečních paprsků

Kanadská borůvka

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

O brodskou speciální školu se zajímá policie

Vysočina – Základní škola a Praktická škola U Trojice v Havlíčkově Brodě poskytuje základní i střední vzdělání dětem s výchovnými a jinými problémy a handicapy. Jenže problémy nemají jen žáci, ale v posledních měsících i vedení školy a někteří její zaměstnanci.

Prezident Zeman míří na Vysočinu

Vysočina - Prezident České republiky Miloš Zeman s manželkou přijede ve středu na oficiální třídenní návštěvu Kraje Vysočina. Kromě toho, že se na třech místech setká přímo s občany, zavítá také do Jaderné elektrárny Dukovany. Poté stráví několik dní na své chalupě v Novém Veselí na Žďársku, kde se opět chystá vyplout na člunu na místní rybník.

Podívejte se na další miminka narozená na Žďársku

Žďársko - Díky vstřícnosti nejen novoměstské porodnice vám na našich stránkách pravidelně „servírujeme" fotografie nejmladších obyvatel žďárského regionu.

Zloděj ukradl ze sklepa horské kolo

Nové Město na Moravě – Horské kolo za čtrnáct tisíc korun ukradl zloděj ze sklepní kóje v jednom z bytových domů v ulici Mírová v Novém Městě na Moravě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies