Ústavní soud odmítl stížnost města Jihlavy ve věci referenda o spalovně a městské odpadové politice. Znamená to, že spolu s krajskými volbami v roce 2016 se v Jihlavě bude konat i referendum.

„Soudci stížnost odmítli s argumentem, že konání referenda s volbami je důležitější než důsledné dodržení předpisů o vyhlášení referenda.

„Ústavní soud nalezl formální argumenty, proč se věcí nezabývat, než aby věcně přezkoumal skutečnou podstatu problému, kdy bylo městu vzato právo o referendu řádně rozhodnout," řekl vedoucí správního odboru Magistrátu města Jihlavy Jan Vystrčil.

Podle města jihlavská radnice nikdy nebyla proti zapojení široké veřejnosti do rozhodování o odpadech.

„Nicméně považujeme referendum za zbytečné v situaci, kdy město spalovnu nechce stavět, a kdy i další požadavky referenda už dávno naplňuje," vyjádřil se mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis s tím, že navíc stále chybí potřebná legislativa, podle které se mohou obce kompetentně rozhodnout o nejvhodnějším řešení odpadové problematiky.

„Občané by měli mít možnost rozhodovat o jasně popsaných možnostech, jak s odpadem nakládat. Měli by vědět, kolik je vše bude stát, jaké budou dopady na životní prostředí. V tomto referendu však takovou možnost nebudou mít. Budeme se alespoň snažit snížit náklady na jeho konání, které jsou odhadovány na 1,5 milionu korun," uvedl primátor Jihlavy Rudolf Chloupek.

Výbor, který o referendum usiluje, referendum pokládá za aktuální právě proto, že kraj připravuje plán odpadového hospodářství, ve kterém spalovna může hrát roli, a kterým se magistrát musí řídit. „Ústavní soud na rozhodnutí nepotřeboval ani měsíc. Snad už vedení města a úřad přestane dělat trapné obstrukce," vyjádřil se na Facebooku Klaus Hübner, předseda Strany zelených v Jihlavě a místopředseda sdružení Společně pro Vysočinu, které za referendem stojí. Aby bylo referendum platné, musí přijít minimálně 35 procent voličů. Přípravný výbor věří, že se potřebný počet hlasů najde.

Kvůli podání ústavní stížnosti přitom dvakrát zasedalo jihlavské zastupitelstvo. Na poprvé totiž podání stížnosti neprošlo. „Naše ústavní stížnost není proti tomu, jestli se referendum bude konat, nebo nebude, ale důvodem je fakt, že zastupitelstvu bylo upřeno právo referendum na svém zasedání projednat," vysvětlil na zastupitelstvu primátor Rudolf Chloupek.