Na Vysočině jsou čajovny hlavně v největších městech, k posezení nejvíc lákají mladé lidi a studenty. Skutečných čajoven se ale v kraji uživí málo - jejich majitelé byli často nuceni kvůli získání klientely rozšířit svoji nabídku o kávu a občerstvení.

Po zkušenostech s provozem samotné čajovny rozšířila nabídku Kafírna Samsára ve Žďáře nad Sázavou. Její majitel Marek Toman uvedl, že asi polovina hostů preferuje čaj, zbývající mají raději kávu.

Podotkl, že ve větších městech s vysokými školami se čajovnám podniká lépe. Ve Žďáře lze ochutnat čaje podle speciálních receptur, do nichž se přidává nejrůznější koření, mléka a příchutě. Specializovaný obchod s čaji funguje také ve Sněžném na Novoměstsku. Pro zákazníky je zde k dispozici posezení s obsluhou.

V Jihlavě funguje například čajovna Kuba & Pařízek na Masarykově náměstí, vchází se do ní přes knihkupectví. „My jsme spokojeni. Jsme tady deset let a klientelu máme vybudovanou,“ řekla Iva Pařízková.

Návštěvníkům čajovny stačí za večer jedna konvička čaje, zatímco za pivo v restauraci se utratí mnohem víc. „Do čajoven chodí hlavně mládež a studenti, a ti nemají takové finanční možnosti,“ řekl majitel třebíčské čajovny Jiří Šmarda.