Téměř všichni producenti brambor na Žďársku se shodují v tom, že nejhorší byla úroda pozdních odrůd.

Zatímco v Novém Městě se potýkali s mandelinkou a následně s virózami, nejvíc škod utrpěly brambory sadbové, jichž díky tomu v letošní nabídce citelně ubude, ve Velké Losenici zas byly nižší výnosy způsobeny tím, že rostliny nasadily menší množství hlíz.

„Navíc jsou hlízy tento rok hodně malé,“ říká agronom z Velké Losenice Josef Slaný. To ovšem nemusí být jen na škodu. „Znamená to, že jsou kvalitnější a lépe se budou skladovat,“ vysvětlil Josef Slaný.

Většina zemědělců si stěžovala na velké sucho, ale objevily se i problémy, třeba praskání hlíz, které vznikalo naopak díky přívalovým dešťům. „U nás se úroda lišila místo od místa,“ hodnotí letošní sklizeň soukromník z Kuklíku Pavel Kalina, který hospodaří na šedesáti hektarech půdy.

„Rozhodně jsme na tom ale líp než jižní Morava, ze které se v posledních letech díky suchu a horku stává step,“ zhodnotil Kalina.

Přestože by vzhledem k výnosům a rostoucím nákladům mohl cenu brambor zvýšit, bude ji naopak o korunu na kilo snižovat. „Mohou za to letošní dovozy brambor z Německa, ale hlavně z Polska, kde jsou zemědělci státem dotování a mohou nasadit mnohem nižší ceny.“

Většina producentů na Žďársku bude proto brambory nabízet velkoobchodům za cenu okolo čtyř korun, maloodběratelům pak mezi čtyřmi a pěti korunami za kilogram. Vyšší ceny museli letos nasadit i ekologičtí zemědělci.

Tam se ceny pohybují kolem dvanácti korun za kilo, u červených odrůd jsou pak až o dvě koruny dražší. Většina pěstitelů přitom připouští, že se ceny po Novém roce o něco zvýší.