Podle dosavadních předpokladů bude produkce bramborového škrobu vyšší než loni, kdy měly škrobárny kvůli malé úrodě nedostatek brambor. Letos jsou hektarové výnosy zatím dobré a příznivá je i škrobnatost hlíz, řekl dnes ČTK ředitel Škrobáren Pelhřimov Josef Hadrava.

Pelhřimovská škrobárna zahájila zpracovatelskou kampaň 20. srpna, pak výrobu několik dnů zdržovaly deště. "Teď jedeme naplno," uvedl Hadrava. Škrobnatost brambor se zatím pohybuje kolem 20 procent, což je asi o dvě procenta více, než na začátku sklizně bývá obvyklé.

Podnik plánuje produkci 12.183 tun bramborového škrobu. Na takové množství škrobu dotuje stát pěstování brambor u dodavatelů tohoto podniku. "Zpracujeme tolik brambor, kolik nám zemědělci dají, třeba i nad kvótu," uvedl Hadrava. U dodávek nad stanovenou výrobní kvótu ale zemědělci nemají nárok na dotaci.

V minulém roce měla pelhřimovská škrobárna oproti plánu asi o 15 procent nižší produkci. Průmyslové brambory však chyběly v celé unii, škrobu bylo méně a jeho ceny na trhu rostly. "Vyrobili jsme méně, ale prodali jsme celkem dobře," podotkl Hadrava. Letošní cenový vývoj podle něj bude záviset na velkých evropských producentech z Německa, Nizozemska, Francie a Dánska. Připomněl, že podle unijních pravidel se v Česku dotuje pěstování brambor jen pro 33.660 tun škrobu, zatímco v celé EU to jsou dva miliony tun.

Evropskou kvótu na bramborový škrob si v Česku rozdělili čtyři výrobci. Nejvíce ho vyrábí podnik Lyckeby Amylex v Horažďovicích na Klatovsku, Škrobárny Pelhřimov jsou druhým největším producentem. Čtveřici doplňuje Naturamyl v Havlíčkově Brodě a škrobárna v Radešínské Svratce na Žďársku.

Naturamyl zahájil podzimní sezonu 5. září. Ředitel podniku Zdeněk Myler předpokládá, že se podaří vyrobit 2213 tun škrobu, což je množství odpovídající přidělené kvótě. Největšími odběrateli škrobu jsou potravinářské firmy a papírny.