Nor Petter Northug si potřetí na šampionátu pohrál jako kočka s myší se soupeři a potřetí si ve Vesci díky drtivému finiši dojel pro zlato. „Můj finiš? Prostě si věřím, že všem ujedu a mohli jste viděl – jsem v něm nejlepší,“ říkal mistr světa ve skiatlonu, ve štafetě a po neděli rovněž v padesátce volnou technikou.

„My tam máme pana řídícího. Taktiku určuje on a jede se podle jeho not,“ vtipkoval na účet norského fenoménu český běžec Martin Koukal. „Je dost arogantní, ale je nejlepší a podle toho se chová.“

Koukal si připravoval pozici na dobrý závěr, který mu nakonec vynesl sedmé místo. „Docela jsem si to užil. Škoda jen, že to nebylo do šestého místa,“ litoval malinko běžec.

Zklamaný odcházel z tratí Jiří Magál. Chvilku peloton táhl v čele, ale nakonec projel cílem sedmnáctý. „Pro mě to je pokažený mistrovství světa. Nejsem sprinter a v konci jsem akorát za kulisu,“ hlesl.

Výkony Koukala, z před šesti lety mistra světa na volné padesátce z Val di Fiemme, a Magála potěšily kouče Miroslava Petráska. „Strašná spokojenost. Diváci si zas mohli zafandit a je to ta nejlepší náplast na pátek,“ připomněl kolaps ve štafetě.

------------------

Koukal v maratonu bojoval o medaili

Lyžařský šampionát ukončil běh mužů na 50 km volně.

Sprinty nebo maraton, Petetr Northug z Norska bral v Liberci zlaté medaile bez ohledu na délku závodu. Tu třetí vybojoval v nedělní derniéře šampionátu, běhu na 50 km volnou technikou.

„Závod se mi podařil. Do posledního konce jsem měl dobrou pozici a v závěru jsem se cítil výborně. Liberec je moje oblíbené město,“ smál se v cíli čerstvý trojnásobný mistr světa.

Northug potvrdil svůj vynikající finiš a když vjel v čele pětičlenné skupinky uprchlíků do cílové rovinky, nikoho před sebe nepustil. Ve finiši porazil Rusa Maxima Vylegžanina a Tobiase Angerera z Německa.

Martin Koukal po dojezdu padesátky

Poslední český úspěch v Liberci vybojoval Martin Koukal, který se dlouho držel na špici a nakonec doběhl sedmý.

„Sníh byl těžký a jezdilo se v háku. Ke konci už jsem neměl síly, na 40. kilometru jsem měl malou krizi. Pak jsem si dal energetický nápoj a ten mě ke konci nakopl. Do posledního kopce jsem toho měl plný zuby. Šel jsem do závodu s tím, že chci být do deseti. Už mi zase těsně utekla první šestka,“ uvedl Koukal pro ČT.

Také Jiří Magál se udržel hlavní skupiny a v cíli si připsal 17. příčku (-17,5 s.), Milan Šperl 33. místo (-3:52,7), Dušan Kožíšek doběhl 35. (-4:30,4).

Jak už se u závodů s hromadným startem stalo ve Vesci pravidlem, téměř po celou dobu se vpředu držel velký peloton. Pokusy o únik v podání Itala Zorziho či dvojice Francouz Vittoz a Northug se neujaly a tempo bylo podmíněno taktice.

Rozhodnutí padlo až v posledním kilometru, kdy se v stoupání unikla skupina vedená Northugem, který si dojel pro další velký životní úspěch.

Muži, 50 km s hromadným startem: 1. Northug (Nor.) 1:59:38,1 hod., 2. Vylegžanin (Rus.) –0,7, 3. Angerer (Něm.) –2,0, 4. di Centa (It.) –4,0, 5. Dolidovič (Běl.) –5,6, 6. Sommerfeldt (Něm.) –7,5, 7. Koukal (ČR) –8,1, 8. Kattilakoski (Fin.) –8,4, 9. Vittoz (Fr.) –9,1, 10. Rehemaa (Est.) –9,2, 11. Piller Cottrer –9,9, 12. Zorzi (oba It.) –11,0, 13. Jonnier (Fr.) –12,6, 14. Livers (Švýc.) –13,3, 15. Lallukka (Fin.) –13,8,… 17. Magál –17,5, 33. Šperl –3:52,7, 35. Kožíšek (všichni ČR) –4:30,4.

-----------------

Mistrovství světa ve Vesci a na Ještědu ostudu neudělalo

Padl v cíli hlavou skoro pod hrazení a těžce oddechoval. Nor Petter Northug se stal po vyčerpávajících padesáti kilometrech posledním šampionem libereckého mistrovství světa.

„Tohle je mé oblíbené místo. Máte tady skvělé tratě,“ ujišťoval trojnásobný mistr světa z Vesce, kde běžci závodili.

Šampionát klasických lyžařů pod Jizerkami, milovaný i nenáviděný, je minulostí. Jeho náklady přesáhly dvě

miliardy korun a závody vidělo přes 170 tisíc diváků…

Čistě ze sportovního hlediska Liberec ostudu neudělal. A Northugův názor se dá považovat za obecný názor závodníků. „Organizací jsem byl mile překvapen. Nesetkal jsem se s žádným problémem,“ chválil pořadatele běžec na lyžích Lukáš Bauer, se stříbrem jediný český medailista pod dohledem Ještědu.

Výborně vychází srovnání Liberce se Sapporem, kde bylo MS předloni a nechodili na něj prakticky vůbec fanoušci. „Tady to byla podařená akce se super kulisou,“ mínil Martin Koukal, sedmý z padesátky, který ve vedoucí skupině vydržel až do posledního stoupání. K medaili mu nakonec chybělo šest vteřin.

Obavy před začátkem šampionátu přiznal i Gian Franco Kasper, prezident lyžařské federace FIS, ale na jeho konci připustil: „Obavy se brzy rozplynuly. Bylo to ohromné.“

„Někteří pak nazývali Liberec určitým startem nové etapy pořádání,“ odhalil debaty ze zákulisí Petr Honzl, první viceprezident svazu lyžařů.

Můžeme čekat v budoucnu novou kandidaturu? „Proč ne. Náklady by byly nižší,“ shodli se sportovci i šéfka organizačního výboru Kateřina Neumannová. „Přijde mi nereálné, že by Liberec kandidoval,“ byl skeptický Honzl.

O tom se povedou debaty. Jisté je to, že příští šampionát uspořádá v roce 2011 srdce Norska– Oslo. Lyžování se tak vrátí do své kolébky.