Během deseti dnů budou muset závodníci zvládnout osm těžkých závodů, čtyři z nich, tedy rovnou polovinu, právě na Vysočině. Nové Město totiž slíbilo FIS převzít závazky od německého Oberstdorfu, který figuroval původně v kalendáři na 1. a 2. leden.

Tour de Ski odstartuje už za deset dní právě na Vysočině, a to 70. ročníkem E.ON Zlaté lyže. „Hledali jsme zkušeného pořadatele, který bude zárukou, že se závody uskuteční na té nejvyšší úrovni. Navíc jsme nechtěli středisko třeba někde ve Francii, které by nezapadalo do naší filozofie z hlediska logistiky,“ uvedl Tour de Ski Jürg Capol.

Krásný průměr

„Navíc loni se tu kvůli špatným klimatickým podmínkám závody neuskutečnily, letos tady budou čtyři, tak se nám to krásně zprůměruje,“ usmívá se Capol.

Fanoušci se mají na co těšit, ovšem organizátorům přibyly vrásky na čele. Ze čtyř důvodů. „O tom, že dostaneme další dva závody, se rozhodlo z kraje minulého týdne. To povětrnostní podmínky nebyly dobré, teď je to naštěstí jinak. Máme nasněženo na čtyři kilometry tratí,“ uvádí ředitelka Zora Honzlová.

„Museli jsme vyřešit ubytování, což nebylo jednoduché. Naštěstí nám hoteliéři vyšli v četných případech vstříc a zrušili původní rezervace a smlouvy. Rovněž jsme se domluvili i s Českou televizí, bez přenosů by to nemělo cenu dělat,“ jmenuje další dva problémy předseda organizačního výboru Petr Honzl.

Hamza byl skeptik

Čtvrtým důvodem jsou finance. Další dva závody pochopitelně ještě více navýší rozpočet Zlaté lyže ve výši 15 milionů korun. „Předpokládám, že tak o tři sta až čtyři sta tisíc eur. To znamená tak o osm až jedenáct milionů korun,“ odhaduje marketingový ředitel Zlaté lyže Jiří Hamza a pokračuje:

„Cítíme, že vracíme morální závazek. Tady rozhodně nelze mluvit o profitu, ale o gestu. Jürg nám loni pomohl, a my mu to chceme oplatit. Ale na druhé straně to zase upevní naši pozici v Tour de Ski a Světovém poháru. Přiznám se však, že jsem byl nejmenším optimistou ze všech členů organizačního výboru.“