Svěřenkyně trenéra Petra Nováka, která se na start postavila jako čerstvá mistryně Evropy ve víceboji, se představila v předposlední rozjížďce, ve které byla její soupeřkou Brittany Schusslerová z Kanady. Sáblíková se až do posledního mezičasu držela na druhém místě, v posledním kole ale Wüstovou o 1,38 sekundy předstihla a stanovila nový rekord oválu 4:04,03 minuty.

„Za ten čas a výsledek jsem strašně ráda a musím poděkovat trenérovi, který mě honil… To mi strašně pomohlo,“ řekla ČTK Sáblíková.

Po ní se na start postavily Němka Stephanie Beckertová a Jilleanne Rookardová z USA, první dvě ženy průběžného pořadí. Beckertová, která vynechala lednové ME, zvolila podobnou taktiku jako Sáblíková, ale za časy české soupeřky mírně zaostávala.

V posledním kole pak navíc vítězka dvou ze tří odjetých závodů na dlouhých tratích upadla kvůli poškozené brusli a přišla o šanci na medailové umístění. Nakonec Beckertová do cíle se slzami v očích dokulhala, obsadila ale poslední, dvacáté místo v divizi A, za které získala jen pět bodů. „Nic mě nebolí, to jen pláču zlostí,“ řekla německá závodnice, jíž se 300 metrů před cílem uvolnil spojovací prvek mezi botou a nožem.

Z pohledu Němky nevydařený závod vrátil Sáblíkovou do hry o celkové prvenství v seriálu SP. Díky zisku sta bodů se česká reprezentantka posunula v průběžném pořadí na druhé místo, na Beckertovou ztrácí jen 15 bodů. O svých šancích na celkové vítězství ještě ale nechtěla moc hovořit. „Vždy je to otevřené, takže si raději počkáme, jak to dopadne. Ale v dalších pohárových závodech se samozřejmě budu snažit o dobré výsledky a pak uvidíme, nakolik to bude stačit,“ uvedla.

Za vzestup v pořadí ale byla ráda, i když ji mrzelo, že se tak stalo i kvůli technické závadě, která postihla soupeřku. „Vzájemné souboje jsou dobré a věřím, že se budeme dál pošťuchovat,“ dodala.

Trenér Novák připustil, že před závodem své svěřenkyni říkal, že na celkové prvenství v SP těžko dosáhne bez onemocnění Beckertové, soupeřku však nakonec postihla závada, bez níž by nejspíše dojela v závodu na třetím místě. Ačkoliv led na stadionu Novák nepokládal za nejrychlejší, od počátku věřil, že je v silách Sáblíkové rekord zajet.

Svůj první start má v Moskvě za sebou i Karolína Erbanová, která byla v závodě na 500 metrů patnáctá. Vyhrála Němka Jenny Wolfová.