„Opět jsme se přiblížili nadstavbovým bojům v nejlepší čtyřce,“ pochvaloval si po zdařilém víkendu žďárský lodivod Jiří Bříza.

BK ŽĎÁR N. S. – SVITAVY 85:74

Domácí zpočátku tahali za kratší konec, jelikož nebyli schopni zastavit trojkovou kanonádu Svitavských. První obrat ve skóre přišel ve druhé čtvrtině. Sestava Rosecký, Šafránek, Ondráček, Pospíšil a Veselý odskočila na rozdíl deseti bodů.

„Naši rozehrávači se po celé utkání snažili vyvíjet enormní tlak na míč. Pokud na hřišti nebyl jejich lepší tvůrce hry, způsobovalo jim to velké problémy,“ poukazoval trenér Bříza na časté ztráty míče a nepřesnou rozehru Svitav, ze kterých pramenily rychlé protiútoky.

Po prostřídání domácích se dostal vedoucí tým soutěže dvěma trojkami znovu na koně. Během pěti minut šel šňůrou 2:16 do poločasového vedení 39:46.

Po změně stran bylo na Žďáru vidět, že se s nepříznivým stavem bude chtít co nejdříve vypořádat. „Vsadili jsme na pohyblivější pětici borců,“ řekl po utkání Bříza.

A taktika se vyplatila. Menší sestava přitvrdila v obraně, lépe si vypomáhala a hlavně dobře zvládala doskakování pod oběma koši. Výsledkem byl vyrovnaný průběh po třiceti minutách.

V posledním dějství se skóre přelévalo z jedné strany na druhou. Osud dramatického střetnutí musel vzít do svých rukou ten nejzkušenější. Šestatřicetiletý Rostislav Veselý šesti body v řadě dokonale otupil první tým ligy, který si ze Žďáru odvezl teprve druhou porážku v sezóně. „Dnes musím všechny kluky pochválit. V poločase to s námi nevypadalo dobře, ale výkon po přestávce byl úplně o něčem jiném. Obranu notně vyztužil návrat Honzy Danka a Ivan Šafránek v útoku trefil pět ze šesti trojkových střel,“ spokojeně referoval Bříza.

Body: Rosecký 19, Šafránek 19, Veselý 14, Ondráček 11, Zezula 9, Pospíšil 8, Vencálek 3, Malec 2. Čtvrtiny: 20:18, 19:28, 26:19, 20:9. Poločas: 39:46.

BK ŽĎÁR N. S. – TJ ŠUMPERK 70:62

Hodně nepřesností a špatné zakončení, tak začal včerejší duel proti Šumperku. Ještě v 9. minutě Žďár prohrával 12:16, ale na konci desetiminutovky už na tabuli svítil výsledek 20:16. A když Petroš v 17. minutě čtyřmi body navýšil na 38:25, vše bylo na nejlepší cestě k druhému vítězství.

Zápas jako na houpačce však pokračoval. Žďár na dlouho vypadl ze své role. Po sedmadvaceti minutách dokonce prohrával 48:51. „Přestali jsme se koncentrovat na basket. Hráči si asi mysleli, že už zápas nějak dohrají,“ kroutil hlavou kouč Žďáru.

Drama, podobné sobotní vypjaté koncovce, se však nekonalo. Domácí se v čele s Tomášem Roseckým nadechli k poslednímu náporu a znovu odskočili na 61:53. Tím odpor tabulkově stejně postaveného rivala zlomili a připsali si cennou výhru. „Vždy, když jsme Šumperku utekli, přišlo polevení v obraně. V útoku se většina střelců trápila, a tak jsme si zbytečně komplikovali život celé střetnutí,“ uzavřel hodnocení Bříza.

Body: Rosecký 18, Šafránek 14, Veselý 14, Ondráček 8, Pospíšil 8, Petroš 4, Vencálek 2, Danko 1, Zezula 1. Čtvrtiny: 20:16, 18:17, 17:18, 15:11. Poločas: 38:33.