Závodníci v běhu na lyžích, skocích a severské kombinaci získali ve všech kategoriích celkem osmnáct medailí na mistrovství republiky.

„Prosadili jsme se i ve světě, Hana Hančíková vybojovala juniorský světový titul v lyžařském orientačním běhu, Miloš Kadlec vyhrál světový šampionát ve skoku na lyžích mládeže v polském Zakopaném,“ zdůrazňuje ředitel SK Nové Město na Moravě Petr Honzl a dodává:

„Měli jsme i další reprezentanty.“ V největším lyžařském centru Vysočiny dozrává silná běžecká dorostenecká ekipa na čele s největším talentem Dušanem Augustiňákem. Po kratší stagnaci, která nastala po ukončení kariéry Petry Letenské a Josefa Kučery, se začínají běžci prosazovat i mezi dospělými.

Jedničkou je momentálně Eva Skalníková. „Byla to vydařená sezona. Hlavně díky závěru. Poprvé jsem vyhrála závod mezi dospělými (na MČR 10 km klasicky – pozn. autora). Klasická desítka byla nejvyrovnanější, ale nejtěžší byla volná třicítka, kde jsem získala stříbro. Mrzí mě jen, že mi tolik nevyšlo mistrovství světa do třiadvaceti let,“ uvádí Skalníková.

V závodech volným stylem se blýskl Jiří Ročárek, který však pomalu přesedlává na dálkové běhy. „Letošní sezona byla hodně povedená. Vydařil se mi zejména Dolomitenlauf, kde jsem skončil čtvrtý a porazil i Nora Thomase Alsgaarda,“ usmívá se.

Jiří Ročárek se začíná stále více orientovat na dálkové běhy. Sedl mu zejména Dolomitenlauf, kde skončil čtvrtý a porazil i fenomenálního Nora Thomase Alsgaarda. Eva Skalníková se stala mistryní republiky v seniorské kategorii.

Vydařené individuální výkony přinesly ovoce i v celostátní lize smíšených družstev. „Tak tady jsme měli bohužel smůlu. Při zisku necelých tří tisíc bodů jsme prohráli s Jabloncem přetahovanou o titul o dva body,“ posteskl si novoměstský šéftrenér Marek Kovačič.

V záři lesku však nelze přehlédnout ani varovné signály. „Jsou to žákovské kategorie. Tam máme obrovskou díru,“ pokyvuje Honzl.

V republikovém měřítku na sebe upozornili i skokani a kombiňáci. Juniorský titul vynesl Tomáši Vamberovi účast na světovém šampionátu v severské kombinaci, do Zakopaného se podíval i skokan Martin Plhal. Největší stopu za sebou ale nechal talent Miloš Kadlec. „Vyhrál neoficiální mistrovství světa žáků ve skoku, to je velký úspěch,“ oceňuje Honzl.

-------------------

Novoměstské medaile:

Běh na lyžích - žactvo: Karolína Ostrejšová (3. místo MČR - 3 km C). Dorost: Dušan Augustiňák (1. místo MČR - 10 km F, 2. místo MČR - stíhací závod, 3. místo MČR - 9 km C, 3. místo MČR - týmový sprint (s V. Jurovatým). Hynek Kůra (3. místo MČR - sprint). Lucie Hájková (3. místo MČR - 6 km C), Vojtěch Jurovatý (3. místo MČR týmový sprint s D. Augustiňákem). Dospělí: Eva Skalníková (1. místo MČR - 10 km C, 2. místo na 30 km F, 3. místo ve sprintu, 2. místo MČR 23 - 5 km C, 2. místo týmový sprint s H. Hančíkovou, 2. místo v hodnocení ČP, účast na Mistrovství světa do 23 let). Hana Hančíková (juniorská mistryně světa v lyžařském orientačním běhu. 2. místo MČR v týmovém sprintu s E. Skalníkovou). Miroslav Janošec (3. místo MČR v týmovém sprintu s J. Ročárkem). Jan Krška (4. místo MČR 23 - 10 km C, účast na MS do 23 let). Jiří Ročárek (3. místo MČR v týmovém sprintu s M. Janošcem)

Severská kombinace: Tomáš Vambera (1. místo MČR v Harrachově, účast na MSJ v Zakopanem). Jan Kozák (2. místo MČR v Harrachově). Miloš Kadlec (2. místo MČR v Harrachově).

Skok na lyžích: Miloš Kadlec (1. místo MS žáků a mládeže v Zakopanem, 1. místo MČR v Harrachově).