SYNT. PARDUBICE ŽĎÁR N. S. 93:59

Východočeši před letošní sezonou poskládali zcela nový tým plný dravého mladí, který doplnili o tři „harcovníky“ kolem pětadvaceti let. V jejich kádru nechyběl ani šestnáctiletý odchovanec žďárského basketbalu Tomáš Šoukal, jenž se svým spoluhráčem Jiřím Šoulou letos vybojovali fantastické stříbrné medaile na evropském šampionátu do 16 let.

„Čeká nás těžký zápas s velmi dynamickým soupeřem. Bude hodně záležet na tom, zda dokážeme v postupném útoku dohrávat signály a jak se nám bude dařit střelba,“ řekl před utkáním asistent trenéra Petr Šilhart.

Jeho slova v úvodu dopadla na ornou půdu. Hosté hráli koncentrovaně na obou stranách hřiště a rázem byl stav 0:9. Pardubice se sice pomalu dostávali do hry, ale ještě v 8. minutě nic nenasvědčovalo konečné výsledkové blamáži (9:15). Jenže od tohoto okamžiku přišel naprostý útlum Žďáru a šestiminutová černá můra v podobě šňůry 20:0.

Domácím se rozstřílel teprve patnáctiletý pivot David Škranc a výkon nejmladšího člena Synthesie, který hrál ještě hodinu před zápasem utkání extraligy kadetů, v němž nasázel 33 bodů, nakopl jeho o něco málo starší spoluhráče k exhibici.

„V každém poločase jsme zvládli jen úvodních šest minut. Zbytek byl naprosto v domácí režii. Soupeř přitom v útoku nepředvedl nic světoborného, ale naše tristní obrana jeden na jednoho mu vše umožňovala doslova sama,“ nehledal výmluvy kouč Jaroslav Sedlák, v jehož týmu se výrazněji prosadil jen zanedlouho osmatřicetiletý Rostislav Veselý. Basketbalový klub tak dostal velmi tvrdou lekci od hráčů, jejichž věkový průměr jen lehce přesahuje 19 let.

Body Žďáru: Veselý 16, Malec 13, Rosecký 7, Šafránek 5, Zelenka 5, Ondráček 4, Zezula 3, Nekovář 2, Vencálek 2, Petroš 2. Fauly: 20:27. Trestné hody: 27/19 17/11. Trojky: 7:2. Čtvrtiny: 21:15, 28:17, 21:17, 23:10.

HR. KRÁLOVÉ B ŽĎÁR N. S. 56:79

Rezerva prvoligového Hradce letos zůstává hodně za očekáváním. Nejinak tomu bylo i o víkendu, kdy hladce podlehla jak Chrudimi, tak Žďáru. „Utkání rozhodl nástup do druhého poločasu. Udělali jsme tam bodovou šňůru a skóre se už postupně jen navyšovalo,“ vypíchl Sedlák rozhodující moment zápasu.

Do poločasu ale byla obě mužstva ve hře. Hosté se sice stále drželi o krok na před, ale několik nedaných „šoupáků“ z pod koše je stálo výraznější vedení.

Zlom nastal až ve třetím dějství, které Žďár opanoval 8:23, a nakonec hned šest střelců BK přesáhlo dvoucifernou hranici.

Body Žďáru: Šafránek 13, Vencálek 12, Zezula 12, Rosecký 11, Ondráček 11, Veselý 11, Zelenka 5, Malec 4. Fauly: 20:20. Trestné hody: 29/15 18/12. Trojky: 5:5. Čtvrtiny: 15:22, 18:15, 8:23, 15:19.

Ostatní výsledky 9. kolo: Hr. Králové B Chrudim 64:86, ČZU Praha Poděbrady 95:89, Vysočina Nymburk B 60:55, Bohnice Přelouč a Třebíč Jičín nehlášeno.
10. kolo: Synt. Pardubice Chrudim 81:88, Bohnice Poděbrady 74:66, Třebíč Nymburk B 76:93, Vysočina Jičín a ČZU Praha Přelouč nehlášeno.