"Mrzí mě to moc, protože to byla velká šance. Jelo se mi skvěle, měla jsem bojovnou náladu. Nepamatuji, kdy jsem se cítila silnější na lyžích," řekla po závodu Koukalová. "Před cílem jsem najela na kámen, spadla a málem vyletěla z trati ven," dodala pátá žena průběžného pořadí SP.

První vítězství v kariéře si překvapivě připsala Ruska Taťjana Akimovová. Druhé místo a první pódium v životě patři Anais Chevalierové z Francie, jež na vítězku ztratila 4,3 sekundy. Bronz vybojovala Američanka Susan Dunkleeová. Všechny medailistky střílely čistě.

Veronika Vítková skončila s jednou chybou šestnáctá, Eva Puskarčíková minula také jeden terč a obsadila 21. pozici. Lucie Charvátová (64.) a Markéta Davidová (69.) se nevešly do šedesátky a v sobotním stíhacím závodu budou chybět.

Vedoucí žena SP Laura Dahlmeierová z Německa udělala dvě chyby při střelbě vstoje, takže se na stupně vítězů nevešla a skončila čtvrtá. V čele pohárového pořadí ji ale nikdo nevystřídal.

Koukalová začala zostra a letěla po trati nejrychleji ze všech. Jejích pět bílých terčů na první střelnici způsobilo erupci radosti v zaplněných ochozech, obzvlášť, když obhájkyně Světového poháru odjížděla do další části běhu jako první a s velkým náskokem.

Při příjezdu na střelbu vstoje ale Koukalová dlouho zaujímala pozici a chvíli trvalo, než se odhodlala k první ráně. Tu nakonec stejně netrefila stejně jako další dva terče a její šance na medailový úspěch vzaly po 450 metrech navíc zasvé. Přesto skvělým během atakovala elitní desítku. Byla rychlejší i než výtečná finská běžkyně Kaisa Mäkäräinenová.

Vítková jela od začátku také svižně a dobrý úvod potvrdila i bezchybnou střelbou vleže. Jedna minela na druhé střelnici ji trochu zdržela a Vítková tak rovněž vypadla z elitní desítky.

"Vzpomněla jsem si, jak jsem na poslední položce pokazila stíhačku na Pokljuce, tak to aspoň bylo jen jedno trestné kolo," řekla Vítková České televizi. "Letos to byl ale nejvyvedenější sprint," prohlásila.

Puskarčíková tradičně zahajovala sprint pomalejším během, ale krev do žil jí vlila čistá první střelba. Bronzová medailistka ze stíhacího závodu před týdnem v Pokljuce ale netrefila jeden terč vstoje a podobně jako Vítková tak přišla o umístění v nejlepší desítce.

Závod SP v biatlonu v Novém Městě na Moravě

Ženy - sprint 7,5 km:

1. Akimovová (Rus.) 21:58,9 (0 trest. okruhů), 2. Chevalierová (Fr.) -4,3 (0), 3. Dunkleeová (USA) -5,1 (0), 4. Dahlmeierová (Něm.) -16,5 (2), 5. Mäkäräinenová (Fin.) -18,2 (2), 6. Braisazová (Fr.) -18,4 (2), 7. Wiererová (It.) -23,4 (1), 8. Bescondová (Fr.) -24,8 (0), 9. Birkelandová (Nor.) -29,4 (1), 10. Preussová (Něm.) -30,9 (1), …13. Koukalová -36,8 (3), 16. Vítková -41,6 (1), 21. Puskarčíková -52,9 (1), 64. Charvátová -2:00,7 (5), 69. Davidová (všechny ČR) -2:08,9 (3).

Průběžné pořadí (po 6 z 26 závodů): 1. Dahlmeierová 320, 2. Mäkäräinenová 248, 3. Braisazová 227, 4. Dorinová Habertová (Fr.) 215, 5. Koukalová 211, 6. Hauserová (Rak.) 202, 7. Puskarčíková 188, …16. Vítková 123, 33. Charvátová 52.