„Oba soupeři budili svými parametry velký respekt. My jsme proti Boleslavi předvedli nejlepší výkon sezony, který vystřídal nedělní zmar. Až enormní nasazení v poslední čtvrtině proti vysílenému Jičínu nám otevřelo cestu k důležité výhře,“ zhodnotil vítězný víkend kouč Jaroslav Sedlák.

BK ŽĎÁR N. S. – ML. BOLESLAV 80:69

Hosté, jejichž sestava byla přeplněná ostřílenými jmény nedávné minulosti, přijeli do Žďáru v kompletní sestavě. Výšková a váhová převaha se Boleslavským v úvodu vůbec nezúročovala. Domácí vlétli do utkání ve velkém stylu, jejich útočné kombinace byly k nezastavení a v 9. minutě vedli 22:7. Viditelně zaskočené Škodováky vrátily do hry zbytečné chyby v závěru prvního dějství, které střelec Novák pěti body využil. Žďáru se najednou zcela rozpadla koncepce na útočné polovině a už ve 14. minutě bylo vyrovnáno 26:26. A když trápení proti dobře fungující zónové obraně neustávalo, vedli po poločase Mladoboleslavští 39:36.

V dramatické třetí čtvrtině si hosté neustále udržovali tříbodové vedení díky těžkým trojkám rozjetého Nováka. Za stavu 45:50, začalo zlom v zápase dirigovat žďárské duo Ondráček – Zezula. V rozmezí čtyř minut se oba hráči podělili o čtrnáct bodů a rozpumpovali jak zbytek týmu, tak i přihlížející diváky.

Unaveného Zezulu do závěrečné desetiminutovky vystřídal na rozehrávce Nekovář a ani on se nenechal zahanbit. Devíti body poslal ambiciózní hosty do kolen a na Bouchalkách se začalo slavit nečekané, ale zcela zasloužené vítězství.

„Těší mě, že jsme solidně zvládli ubránit podkošovou hrozbu Boleslavi a ve druhém poločase jsme ukázali potenciál tohoto týmu. Odehráli jsme nejlepší zápas roku a sám jsem zvědav, jestli ho budeme schopní zítra zopakovat,“ řekl po pohledném duelu Sedlák.

Sestava a body Žďáru: Rosecký 16, Bubák 15, Ondráček 10, Nekovář 9, Zezula 8, Veselý 6, Malec 5, Pospíšil 4, Dav. Havlík 3, Diviš 2, Vencálek 2, Šafránek. Trojky: 3:6. Fauly: 24:21. Trestné hody: 22/11 – 34/19. Čtvrtiny: 22:14, 14:25, 25:15, 19:15. Poločas: 36:39.

BK ŽĎÁR N. S. – JIČÍN 78:66

Jičín přijel po porážce od Jihlavy jen se šesti hráči. Jeho kádr, v čele s nejlepším střelcem ligy, však rozhodně nebyl k podcenění. Trenérova slova o zopakování povedeného výkonu vzala za své hned od prvních minut. Domácí byli všude o krok později a umožňovali Jičínu klidný průběh. Hosté skvěle využívali výškové převahy a neustále se prosazovali hrou zády ke koši. Žďár prohrál první půli 40:35 a nebýt patnáctibodového Ondráčka mohlo být ještě hůř.

„Hráči měli agresivně napadat po celém hřišti, ale jejich tlak byl jen částečný. V útoku nám scházel pohyb a při špatné střelbě z dálky i nájezdy pod koš,“ vyčetl o poločase místní kormidelník svým svěřencům.

Žďár se po přestávce probudil a díky šňůře 11:3 šel po dlouhé době do vedení. Hosté se však vzdávat nehodlali a utkání jako na houpačce pokračovalo jejich čtrnácti body v řadě. Ve 28. minutě ukazovala světelná tabule skóre 46:57 a zdálo se, že je to právě dvanáctičlenný Žďár, kdo na palubovce nestíhá a tahá za kratší konec. Zkušený Rosecký s kapitánem Bubákem se střelecky téměř neprosazovali a nebýt dalších bodů za tři dny dvacetiletého Ondráčka, mohlo být trápení dokonáno.

Domácí jsou ale na střeleckou mizérii zvyklí a jejich neutuchající bojovnost, skloubená se stupňující se jičínskou únavou, nakonec přinesla plný bodový zisk. Žďár vyhrál posledních dvanáct minut 32:9. „Utkání jsme vydřeli. Pokud by hosté přijeli ve větším počtu hráčů, asi by náskok udrželi,“ věděl Sedlák.

Sestava a body Žďáru: Ondráček 25, Bubák 17, Veselý 10, Rosecký 7, Pospíšil 6, Zezula 5, Šafránek 4, Malec 2, Vencálek 2, Nekovář, Petroš. Trojky: 5:2. Fauly: 25:18. Trestné hody: 24/19 – 39/22. Čtvrtiny: 16:18, 19:22, 18:17, 25:9. Poločas: 35:40.