„Můžeme říct, že ti, kteří již výstavu zhlédli, z ní byli nadšení. Pozoruhodné na ní je to, že ji připravovali mladí lidé, a své bádání provedli na profesionální úrovni. Projekt vznikl spontánně na jedné české škole, kde se studenti začali zajímat o to, kdo v minulosti v jejich okolí žil a soustředili se především na židovské obyvatele a jejich osudy za druhé světové války. A poté se projekt rozšířil do dalších škol v republice," nastínil páter Jindřich Zdík Zdeněk Charouz, O. Praem ze želivského kláštera.

Zrůdnost a nesmyslnost zla

Doplnil, že studenti v rámci pátrání chtěli poznat historii svého bydliště a osudy svých předků, „obyčejných" lidí. „Je dobré vědět, co se dříve dělo, protože se tak člověk může zamyslet nad zrůdností a nesmyslností zla," přemítal páter Charouz.

Na zhruba dvaceti panelech si návštěvníci výstavy mohou prohlédnout dobové snímky, rodokmeny židovských rodin, texty, příběhy lidí či názory mladých badatelů na jejich pátrání. Jsou zde k vidění například příspěvky z města Litomyšl, Telč, Chotěboř, Ústí nad Labem či Havlíčkův Brod.

„Zájemci o zhlédnutí výstavy mají možnost přijít do ambitů kláštera v době konání nekomerčních akcí, duchovních obnov, mší, prohlídky kláštera, ale expozici mohou navštívit také po předchozí telefonické domluvě," uvedla Lenka Vacková ze želivského kláštera.

Projekt Zmizelí sousedé organizuje Židovské muzeum v Praze za podpory občanského sdružení Zapomenutí.