VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výstava v Jihlavě představuje malíře, kteří ovlivňovali Gustava Mahlera

Vysočina – Dům Gustava Mahlera připravil výstavu děl Mahlerových současníků. Některé obrazy jsou v Česku k vidění poprvé.

1.10.2014
SDÍLEJ:

Gustav MahlerFoto: Archiv

S výstavou nazvanou Mahlerovi současníci přichází jihlavský Dům Gustava Mahlera. Ukáže autory, s jejichž díly a uměleckým vlivem se setkali tvůrci z nejrůznějších oborů té doby od Evropy až po Nový svět, a jejichž tvorba mohla mít vliv i na citlivého a vnímavého Gustava Mahlera.

Podle autorů si neklade za cíl představit vyčerpávající přehled uznávaných představitelů malířského umění z doby Mahlerova života. Nabízí pohled na některé zajímavé souvislosti, a to jak s malíři, tak i náměty, které se prolínaly s tvůrčím životem známého dirigenta a skladatele a které se jeho života mohly i přímo dotýkat.

Expozice nabízí spojení děl ze sbírky Městského muzea ve Skutči, s kterým tedy ve spolupráci vznikla, a obrazů ze soukromé rodinné sbírky manželů Marie a Zdeňka Geistových. Základem série děl ze Skutče je sbírka bratrů Zvěřinových z počátku dvacátého století, která městu připadla dědictvím.

Díla se vracejí

Akviziční činnost manželů Geistových se zaměřuje mimo jiné na díla se vztahem k českému prostředí, a to bez ohledu na jazyk, národnost a náboženství autorů. Záměrem majitelů sbírky je rovněž snaha o navracení děl, znázorňujících české reálie, zpět ze zahraničí.

Některá z děl malířů českého a rakouského původu jsou v Česku prezentována poprvé. Návštěvníci mohou vidět například obraz Jacoba Alta Pohled na zámek Dačice z roku 1837. Dílo bylo zakoupeno ze sbírky rodiny von Purgstall ze zahraničí.

K vidění jsou i dva akvarely jeho syna, proslulého malíře Rudolfa von Alta, zachycující výzdobu a vzhled interiérů hradu Rožmberk v polovině devatenáctého století. I tato díla byla zakoupena ze zahraničí. Kresba Friedricha von Amerlinga Sedící zamyšlený kardinál, z majetku židovské rodiny, byla předmětem vynuceného prodeje do sbírek Albertiny ve Vídni v roce 1938, restituentům pak byla navrácena teprve v roce 2002.

Mnozí z autorů pak měli vztah k Jihlavě nebo Vysočině, jako například Roman Havelka. Ten v Jihlavě prožil mládí. Dalším je Johann Hamza, který sice působil ve Vídni, nicméně se narodil v Kostelní Myslové a dětství a mládí prožil v Telči, kde měl až do roku 1902 domovské právo.

Vzájemná inspirace

Za pozornost stojí díla Josefa Mánesa, Antonína Chittusiho, Václava Brožíka, italsko-rakouského Eugena de Blasse, Luďka Marolda, Jana rytíře Skramlíka či Ferdinanda Engelmüllera.

Mahler ovlivňuje dodnes. Jeho hudební tvorba se stala i sto let po jeho smrti jednou z nejčastěji provozovaných, nahrávaných a zároveň vyhledávaných součástí světového koncertního repertoáru.

„Neuvěřitelně se tak naplnila jeho vlastní vize Moje doba teprve přijde, která na počátku dvacátého století zněla jako přehnaně sebevědomý výrok autora, který svými dirigentskými nároky a perfekcionismem narážel na zavedené interpretační zvyklosti a svými kompozicemi přinášel hudbu, která provokovala a dráždila, ale zároveň vyvolávala neuvěřitelné nadšení," řekl k Mahlerově tvorbě teoretik Jiří Štilec.

K výstavě je vydán, a bude tedy možné zakoupit katalog s přehledem jednotlivých děl a jejich autorů. Vernisáž se uskutečnila v úterý v podvečer, výstavu je možné navštívit každý den kromě pondělí až do 15. listopadu.

LUCIE ŽÁČKOVÁ

Autor: Redakce

1.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lubomír Lampíř
9

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Ve žďárském zámku zavedli speciální prohlídky uzpůsobené pro nevidomé návštěvníky. Prohlídky jsou na objednání a stojí 50 korun na osobu (pro nevidomého i jeho průvodce). Do celého areálu smějí také vodicí (i ostatní) psi.
7

Nevidomí zažijí ve žďárském zámku speciální prohlídky

Do participativního rozpočtu lidé přihlásili jedenáct návrhů

Žďár nad Sázavou – Při veřejném setkání budou představeny návrhy, které obyvatelé Žďáru poslali do participativního rozpočtu na příští rok. Do něj bylo stejně jako v letošním pilotním ročníku akce vyčleněno 600 tisíc korun.

OBRAZEM: Horácký džbánek zahájil Jaroslav Samson Lenk

Žďár nad Sázavou – Půlkulaté jubileum slaví festival folkové a country hudby Horácký džbánek. Letos se ve Žďáře nad Sázavou koná již po pětatřicáté. Dvoudenní festival začal v pátek krátce po 17 hodině koncertem Jaroslava Samsona Lenka s jeho doprovodem. Lenk se také po oba dva dny ujal role moderátora.

Patronkou Běhu pro hospic je Veronika Čamková

Velké Meziříčí – Několikanásobná juniorská mistryně České republiky v alpském lyžování a zároveň rodačka z Velkého Meziříčí Veronika Čamková se stala patronkou druhého ročníku Běhu pro hospic.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení