VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Žďáře je baroka za sto milionů korun

Žďár nad Sázavou - Cena vystavených děl? Stamilionová. Péče a zabezpečení téměř jako ve filmech s agentem 007. V okresního města přibylo ve čtvrtek další umělecké lákadlo – výjimečné.

7.5.2009
SDÍLEJ:

Expozice Barokní umění ze sbírek Národní galerie v Praze a Milan Knížák.Foto: DENÍK/ Josef Němec

V areálu zámku rodiny Kinských byla slavnostně otevřena expozice Barokní malířství a sochařství ze sbírek Národní galerie v Praze. Na zahajovacím ceremoniálu bylo podepsáno memorandum stvrzující spolupráci několika partnerů při provozování nové výstavy.

„Přípravy na realizaci expozice začaly již v roce 2008 a celý projekt byl úspěšně zrealizován jen díky spolupráci mezi několika subjekty,“ pronesl Stanislav Růžička, vedoucí propagace firmy Žďas.

Právě Žďas byl jedním z organizátorů akce, dalšími partnery se stalo ministerstvo kultury, správa zámku a Národní galerie v Praze.

Vzhledem k tomu, že exponáty mající stamilionovu hodnotu vyžadují specifické klimatické i technické podmínky, byl o spoluúčast požádán kraj Vysočina a město Žďár – tyto subjekty se podělí o provozní náklady.

Na návštěvníky expozice čeká unikátní kolekce děl postavených na dílech autorů, která souvisejí s tvorbou Jana Santiniho Aichela. Tento významný sochař je se Žďárskem neodmyslitelně spjat – kostel svatého Jana Nepomuckého na Zeleného hoře je jeho dílem.

---------------

Knížák si posteskl nad komunisty, Kinský nad češtinou

Jarem provoněný žďárský zámek, ospalé čtvrteční dopoledne, trochu chladno.

Uvnitř bývalého cisterciáckého kláštera se v tu dobu procházelo více hostů, než bývá obyvklé. To proto, že se právě v tento den měla otevřít ojedinělá expozice s názvem Barokní umění ze sbírek Národní galerie v Praze.

A tak se také stalo, lidé si nyní již běžně mohou v zámku Kinských prohlédnout cenná díla českého baroka ze 17. a 18. století.

Ti kteří přijedou z daleka, si ve Žďáru asi budou připadat zvláštně. Centrum města je z poloviny zastavěné socialistickými krychlemi obalenými prstencem věžákových sídlišt a přitom kousek za bukem ční skvost barokní architektury – poutní kostel na Zelené hoře.

Podobný rozpor vnímá i ředitel Národní galerie Milan Knížák. „Já mám ke Žďáru a speciálně k Zelené hoře naprosto osobní vztah. Tak jak město utrpělo komunistickou výstavbou, tak tato část naštěstí zůstala zachována a považuji tento areál za naprostý skvost barokní architektury světového významu,“ hodnotil Knížák při slavnostní vernisáži.

Laskavý úsměv na tvářích posluchačů pak vykouzlil při svém projevu majitel žďárského panství Constantin Kinský, když ichtěl připomenout, že nová expozice je věnována jeho otci Radslavovi, ale nějak se mu nepodařilo vyskloňovat slovo počest. „Moje čeština je hrozná, tak to prosím vydržte,“ řekl s úsměvem rodilý Francouz s rodovými kořeny v České republice a pokračoval ve výkladu.

Jana Ševčíková a Ondřej Švára

7.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak lze využít sluneční energii v praxi ukázali v pondělí dopoledne kolemjdoucím studenti Vyšší odborné školy a Střední odborné školy ve Žďáře nad Sázavou.
20

Studenti vyráběli popcorn pomocí paraboly a slunečních paprsků

Kanadská borůvka

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

O brodskou speciální školu se zajímá policie

Vysočina – Základní škola a Praktická škola U Trojice v Havlíčkově Brodě poskytuje základní i střední vzdělání dětem s výchovnými a jinými problémy a handicapy. Jenže problémy nemají jen žáci, ale v posledních měsících i vedení školy a někteří její zaměstnanci.

Prezident Zeman míří na Vysočinu

Vysočina - Prezident České republiky Miloš Zeman s manželkou přijede ve středu na oficiální třídenní návštěvu Kraje Vysočina. Kromě toho, že se na třech místech setká přímo s občany, zavítá také do Jaderné elektrárny Dukovany. Poté stráví několik dní na své chalupě v Novém Veselí na Žďársku, kde se opět chystá vyplout na člunu na místní rybník.

Podívejte se na další miminka narozená na Žďársku

Žďársko - Díky vstřícnosti nejen novoměstské porodnice vám na našich stránkách pravidelně „servírujeme" fotografie nejmladších obyvatel žďárského regionu.

Zloděj ukradl ze sklepa horské kolo

Nové Město na Moravě – Horské kolo za čtrnáct tisíc korun ukradl zloděj ze sklepní kóje v jednom z bytových domů v ulici Mírová v Novém Městě na Moravě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies