VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Žďáře je baroka za sto milionů korun

Žďár nad Sázavou - Cena vystavených děl? Stamilionová. Péče a zabezpečení téměř jako ve filmech s agentem 007. V okresního města přibylo ve čtvrtek další umělecké lákadlo – výjimečné.

7.5.2009
SDÍLEJ:

Expozice Barokní umění ze sbírek Národní galerie v Praze a Milan Knížák.Foto: DENÍK/ Josef Němec

V areálu zámku rodiny Kinských byla slavnostně otevřena expozice Barokní malířství a sochařství ze sbírek Národní galerie v Praze. Na zahajovacím ceremoniálu bylo podepsáno memorandum stvrzující spolupráci několika partnerů při provozování nové výstavy.

„Přípravy na realizaci expozice začaly již v roce 2008 a celý projekt byl úspěšně zrealizován jen díky spolupráci mezi několika subjekty,“ pronesl Stanislav Růžička, vedoucí propagace firmy Žďas.

Právě Žďas byl jedním z organizátorů akce, dalšími partnery se stalo ministerstvo kultury, správa zámku a Národní galerie v Praze.

Vzhledem k tomu, že exponáty mající stamilionovu hodnotu vyžadují specifické klimatické i technické podmínky, byl o spoluúčast požádán kraj Vysočina a město Žďár – tyto subjekty se podělí o provozní náklady.

Na návštěvníky expozice čeká unikátní kolekce děl postavených na dílech autorů, která souvisejí s tvorbou Jana Santiniho Aichela. Tento významný sochař je se Žďárskem neodmyslitelně spjat – kostel svatého Jana Nepomuckého na Zeleného hoře je jeho dílem.

---------------

Knížák si posteskl nad komunisty, Kinský nad češtinou

Jarem provoněný žďárský zámek, ospalé čtvrteční dopoledne, trochu chladno.

Uvnitř bývalého cisterciáckého kláštera se v tu dobu procházelo více hostů, než bývá obyvklé. To proto, že se právě v tento den měla otevřít ojedinělá expozice s názvem Barokní umění ze sbírek Národní galerie v Praze.

A tak se také stalo, lidé si nyní již běžně mohou v zámku Kinských prohlédnout cenná díla českého baroka ze 17. a 18. století.

Ti kteří přijedou z daleka, si ve Žďáru asi budou připadat zvláštně. Centrum města je z poloviny zastavěné socialistickými krychlemi obalenými prstencem věžákových sídlišt a přitom kousek za bukem ční skvost barokní architektury – poutní kostel na Zelené hoře.

Podobný rozpor vnímá i ředitel Národní galerie Milan Knížák. „Já mám ke Žďáru a speciálně k Zelené hoře naprosto osobní vztah. Tak jak město utrpělo komunistickou výstavbou, tak tato část naštěstí zůstala zachována a považuji tento areál za naprostý skvost barokní architektury světového významu,“ hodnotil Knížák při slavnostní vernisáži.

Laskavý úsměv na tvářích posluchačů pak vykouzlil při svém projevu majitel žďárského panství Constantin Kinský, když ichtěl připomenout, že nová expozice je věnována jeho otci Radslavovi, ale nějak se mu nepodařilo vyskloňovat slovo počest. „Moje čeština je hrozná, tak to prosím vydržte,“ řekl s úsměvem rodilý Francouz s rodovými kořeny v České republice a pokračoval ve výkladu.

Jana Ševčíková a Ondřej Švára

7.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Podél Dalešické přehrady vede nová zelená turistická značka. Turisty zavede přímo k vodě, na místa s poutavými výhledy.
23

Podél přehrady vede nová turistická trasa. Prošli jsme ji za vás

Školáci z celého okresu se opět utkají v soutěži Mladý zdravotník.

Mladí zdravotníci se utkají ve Žďáře

Za jízdu pod vlivem alkoholu přišel o řidičský průkaz

Velké Meziříčí – Čtvrteční jízda třiašedesátiletého muže ve Velkém Meziříčí skončila odebráním řidičského průkazu a podezřením ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Rampušáci se přetahovali s Řevnickými, letos rekord slaví deset let

Vysočina - Nejvyšší změřená hořící hranice, u níž se odehrával čarodějnický program, oslaví v neděli 30. dubna desáté narozeniny. Hranici měřící 16,999 metru postavil klub Rampušáků ze středočeských Mnichovic v dubnu 2007. Zahořela, jak jinak, 30. dubna onoho roku.

Ve Vysočina Areně přibude stojan na dobíjení elektrokol

Nové Město na Moravě – Areál Vysočina Areny v Novém Městě na Moravě začne od konce května sloužit nejen vyznavačům adrenalinové jízdy na singletraccích, ale nově také majitelům a uživatelům elektrokol.

Mladá žena řídila auto i přes uložený zákaz

Bystřice nad Pernštejnem – Podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí bylo sděleno čtyřiadvacetileté ženě, kterou policisté přistihli, jak v centru Bystřice řídí osobní automobil, ačkoliv to má zakázané.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies