Pátý ročník, pět filmů a více než osm stovek škol po celé republice přihlášených do jedné ze stěžejních akcí Příběhů bezpráví, do Měsíce filmů na školách. To je letošní bilance projektu, jenž vznikl jako reakce na nedostatečnou výuku moderních dějin na základních a středních stupních českého vzdělávacího systému.

„Naše dosavadní zkušenosti i dotazníková šetření ukazují, že mladí lidé období komunistického Československa zajímá,“ uvedl ředitel a zakladatel projektu Karel Strachota.

Měsíc filmu na školách má za dobu své existence již osvědčený scénář. Pověření pedagogové si vyberou z nabídky filmů zdarma jeden a ten pak žákům ve svých vyučovacích hodinách odprezentují. Po projekci následuje beseda s hostem, pamětníkem dané éry našich dějin.

V letošním roce organizátoři přihlédli k nárůstu neonacistických a krajně pravicových aktivit a zvolili snímky zaměřené na téma holocaust.

O zlém snu

„Z nabízených filmů na DVD jsem vsadila na snímek Pavla Štingla O zlém snu, natočený podle vzpomínkové knihy Evy Erbenové,“ sdělila Zdeňka Petrová, učitelka občanské výchovy ze Základní školy Palachova ve Žďáře nad Sázavou s tím, že se společností Člověk v tísni navázala spolupráci již před čtyřmi lety. Vyprávění židovské dívky o jejím transportu do Terezína, Osvětimi i pochodu smrti zhlédli žáci v několika třídách II. stupně, ve kterých pedagožka vyučuje.

Kromě Základní školy Palachova se Příběhů bezpráví účastnili ještě učitelé a studenti žďárského Biskupského gymnázia.

Svou porci filmu a historie mají už za sebou školáci ze Základní školy Bobrová. Ti v úterý 10. listopadu viděli sedmapadesátiminutový snímek „Sedm světel“ režisérky Olgy Sommerové.

ZLATA PTÁČKOVÁ