VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Konec války na Telčsku poznamenal masakr

Telč – Jak se druhá světová válka dotkla Telče a jejího okolí, napoví nová výstava na radnici v Telči. Potrvá od 29. dubna do 14. května.

10.4.2015
SDÍLEJ:

Dobu druhé světové války na Telčsku přiblíží nová výstava, kde zájemci uvidí například dobové dokumenty. Bude to i oprávnění k užívání kola.Foto: Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Telč

V letošním roce si připomínáme 70 let od konce druhé světové války. Válečné události roku 1945 poznamenaly také obyvatele Telčska. O tom, co se tehdy v této části Vysočiny dělo, více napoví i nová výstava telčské pobočky Muzea Vysočiny Jihlava.

Už počátkem roku 1945 bylo všem jasné, že osvobození je již na dosah, i když německá propaganda stále vzbuzovala naději ve vítězství německé říše. Čím dál častěji se objevovaly skupiny Němců utíkajících před Rudou armádou z východního Pruska. Do Telče bylo přiděleno několik rodin, které tam hledaly přechodný útulek. Někteří z utečenců již ztratili veškeré iluze, ale jiní stále doufali ve vítězství říše a na návrat do svých domovů.

„Městem také projížděly vojenské oddíly německé armády směřující na západ. Na obloze se objevovaly svazy spojeneckých letadel, jejichž cílem byl Linec a Vídeň. To byly první známky vytoužené svobody," popsala situaci Helena Grycová Benešová, vedoucí telčského muzea. Již v dubnu byl ve městě ustanoven místní národní výbor v čele s doktorem Petrem Křepelou a připravoval, stále v ilegalitě, potřebná opatření pro brzké osvobození.

Útěk na západ

Dne 8. května vyhlásili spojenci ukončení války a Telč opustil okresní hejtman Zielke, za vojenského doprovodu SS důstojníků odjeli směrem na Jindřichův Hradec. Hned za nimi projížděly městem zbytky německé armády, Němci se snažili dostat na západ, aby je nezajala Rudá armáda.

O den později, kolem deváté hodiny ranní, dorazily od Dačic první tanky Rudé armády maršála Malinovského. Nadšení místních obyvatel nebralo konce. U cesty stály zástupy lidí, všech se zmocnila radostná nálada. Na ulicích a náměstí vyzdobených vlajkami se objevila děvčata v krojích a vojáky vítala květinami.

Osvobození Telče od nacistické okupace je právem spojováno s příchodem Rudé armády. „Je však málo známé, a ani městské kronika se o tom nezmiňuje, že téměř současně s ní vkročila do Telče i malá jednotka rumunské královské armády. Význam tohoto vstupu v celkovém kontextu událostí spojených s koncem války v Telči je určitě okrajový. Je to však událost, která by neměla být zapomenuta," doplnila Grycová a připomněla, že ji ve svých vzpomínkách zaznamenal Jan Stach z Telče.

„Malá, pravděpodobně průzkumná jednotka této armády vstoupila do Telče prakticky současně, nebo jen s malým časovým rozdílem s armádou sovětskou. Zatímco sovětská armáda přicházela ze směru od Dačic, přijel rumunský oddíl po státní silnici od Třebíče. Vojáci v hnědavě zelených uniformách a s černými barety přijeli v několika nízkých terénních vozidlech, opatřených tříbarevnou rumunskou vlajkou. Tyto vlajky tehdy prakticky nikdo neznal a lidé vůbec nevěděli, o jaké vojsko se jedná. Také řeč byla nesrozumitelná. Proto nedošlo k žádnému vítání a setkání vyznělo velmi rozpačitě," zavzpomínal Stach.

Bohužel měl tento radostný den i svou stinnou stránku. Z nedalekého Krahulčí přišla zpráva, že se tam usadili němečtí vojáci a ohrožují místní obyvatelstvo. Bylo rozhodnuto, že na pomoc bude vysláno hasičské auto s dobrovolníky, kteří měli Němce zneškodnit. „Tito mladí muži byli nedostatečně vyzbrojeni. Proti vojákům, kteří prošli tvrdým výcvikem a frontou a měli bohaté zkušenosti v boji, neměli šanci uspět. Byli zabiti ve chvíli, kdy se všichni radovali z nastalého míru," zmínila smutnou tečku konce druhé světové války na Telčsku Grycová. Za účasti velkého počtu lidí z Telčska byli Mirda Magni, Karel Maleček, Otto Svatoň, Antonín Svoboda, František Vomela a František Vrána pohřbeni na hřbitově u svaté Anny v Telči.

Nestihli je pohřbít

Sovětští vojáci s sebou do Telče přivezli také své mrtvé, kteří padli v bojích těsně před ukončením války, a dosud je nemohli pohřbít. K tomu došlo na křižovatce silnic před sokolovnou a se všemi vojenskými poctami. Místo pak bylo pietně upraveno a hroby byly osázeny květinami.

Toto místo odpočinku však bylo dočasné. V lednu 1946 přijel do Telče zvláštní oddíl sovětských vojáků, kteří své padlé exhumovali a převezli pohřbít do Jihlavy. Na místě jejich původního hrobu byl zřízen pomníček, dodnes připomínající tuto událost.

K výročí konce druhé světové války se bude na radnici v Telči konat výstava, kterou pořádá telčská pobočka Muzea Vysočiny Jihlava ve spolupráci s Muzejním spolkem v Telči a s telčskou radnicí. Výstavu v Telči zahájí ve středu 29. dubna v 15 hodin. K vidění bude do 14. května 2015.

„Na výstavě budou k nahlédnutí dobové dokumenty, jako je třeba parte zavražděných mužů v Krahulčí, dopis na rozloučenou psaný telčským občanem rodině těsně před popravou, oblek vězně koncentračního tábora nebo také malá perlička v podobě potvrzení Národního výboru v Telči k oprávnění užívání jízdního kola k rozvážení pošty, a to jak v českém, tak i ruském jazyce," přiblížila největší zajímavosti z archivů Grycová.

ZUZANA MUSILOVÁ

Autor: Redakce

10.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policie. Ilustrační foto.

Opilá řidička odjela od nehody, poté nadýchala téměř pět promile

Rezerva Žďáru (v oranžovém) jasně zvítězila na hřišti nováčka I. A třídy z  Černíče 3:0.

Derby vyznělo pro Moravec, v závěru rozhodla branka Juračky

Měřín doma zdolal nebezpečná Luka

Vysočina – Třetí kolo východní skupiny I. B třídy určitě potěšilo fanoušky fotbalistů Měřína. Ti doma přivítali z I. A třídy v létě sestoupivší Luka nad Jihlavou, která dokázali zdolat 3:1. Dařilo se také Radešínské Svratce, ta sice v Polné ztratila dvougólový náskok, ale branka Jinka jí přinesla další tři body.

Letní kina opět táhnou, vstupné je většinou dobrovolné

Vysočina – Mezi oblíbené prázdninové kratochvíle patří letní kino.

Z benzínové čerpací stanice odešel třikrát bez placení

Žďársko - Dvakrát zdarma natankoval a jednou si z benzínové stanice na Žďársku odnesl třicetiletý muž bez placení cigarety a pečivo. Policisté z obvodního oddělení v Bystřici nad Pernštejnem mu nyní sdělili podezření ze spáchání přečinu krádeže.

Návštěvníci prozkoumají tajemná zákoutí žďárského zámku

Žďár nad Sázavou – Letitá tajemství dříve nepřístupných zákoutí půd, sklepů a chodeb žďárského zámku pomůže malým i velkým návštěvníkům odhalit jedinečná zážitková prohlídka. Ta se uskuteční v sobotu 26. srpna od 13 do 23 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení