Právě díky němu mohli lidé, kteří o uplynulém víkendu zavítali do skanzenu v Pohledi nedaleko Světlé nad Sázavou, prožít pomyslný návrat do času Vánoc z doby rušení roboty. Na Michalově statku se totiž již po dvanácté konaly staročeské Vánoce.

Štědrovečerní stůl

„Lidé mohli nahlédnout do života selského lidu o vánočních svátcích za časů našich praprarodičů v 17. až 19. století. Kdo jede do Pohledi a myslí i v době vánoční na komerci, bude zklamán," uvedl Holub.

Návštěvníci tak jen marně hledali na statku ozdobený stromek a zabalené dárky. „Místo toho tu každoročně máme štědrovečerní prostřený stůl, na kterém je vše, co si lidé v hospodářství během roku sami vypěstovali. Nechyběl tak pletený vrkoč z kynutého těsta zdobený sušeným ovocem na špejlích na oslavu slunovratu, vánočka, chléb nebo houbový kuba," podotkl Holub s tím, že v místnosti nechyběla ani dobová výzdoba a slámový betlém.

Michalův statek se skládá hned z několika budov, tedy obytné části, ve které je síň, světnice, černá kuchyně a komora. „Hospodářskou část tvoří chlév, špejchar, kolna na nářadí, sklepy na potraviny a brambory, studna a stodola. O víkendu také lidé mohli vidět krávu a malé telátko," dodal Holub s tím, že u statku je i velká zahrada.

Tradičně nechybělo ani mlácení a zpracování obilí. Nově však místo cepů byla k dispozici stará mlátička z roku 1913. „Je to poctivá monarchistická práce a mlátička vydrží pracovat více než sto let. Její hodnota může být i kolem dvou set tisíc," konstatoval Holub.

Po oba víkendové dny se v dopoledních hodinách hrálo ve špejchaře loutkové divadlo s vánoční tématikou pro malé i velké diváky. V neděli naopak se svým vánočním program vystoupil folklorní soubor Škubánek ze Světlé nad Sázavou.

Staročeské Vánoce navštívila i Vladislava Prokopová z Ledče nad Sázavou. „Na statku jsem teprve podruhé. Letos jsem tu byla na Svatojánské noci a hrozně moc se mi to líbilo. Z toho důvodu jsem si nemohla tuto akci nechat ujít a vzala jsem sebou i rodinu," řekla Prokopová.

Připomeňme, že kromě staročeských Vánoc, pořádají v pohleďském skanzenu i staročeské Velikonoce a Svatojánskou noc.¨