VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti s hrkačkami, klapačkami i hrkacími trakaři nahradily hlas zvonů

Žďársko – Na Zelený čtvrtek zvony odlétly do Říma. Jejich hlas, který jindy zve věřící na mši, oznamuje poledne či klekání, na čas umlkl. V mnohých městech a obcích na Žďársku zastoupily zvony děti s hrkačkami.

13.4.2017
SDÍLEJ:

Hrkání v Branišově.Foto: Ilustrační foto: Helena Zelená Křížová

„Začíná se hrkat na Zelený čtvrtek po večerních bohoslužbách a končí se na Bílou sobotu v odpoledních hodinách. Tuto tradici dodržujeme každoročně i v Novém Městě na Moravě, kde chodívají ministranti s hrkačkami po ochoze věže kostela svaté Kunhuty,“ řekl děkan novoměstské římskokatolické farnosti Jan Daněk.

Chodit hrkat je v obcích výsadou dětí. Přestože kdysi nahrazovali hlas zvonů pouze chlapci, dnes má spíše převahu něžné pohlaví. Tak je tomu i v Branišově. „Holek bývá o něco více. Celkem chodívá okolo dvou desítek dětí a tato tradice se u nás dodržuje odnepaměti. S hrkáním mládež pravidelně končívá už v sobotu ráno. To jim trochu vyčítám, protože se má chodit až do odpoledne,“ vyjádřil se starosta Zvole, pod níž Branišov spadá, Mojmír Starý.

Branišovští hrkači, od těch nejmenších až po nejstarší - náctileté, mají pro tuto činnost i speciální nástroje. Jsou jimi hrkací trakaře, které vyrábí místní truhláři.

Od domu k domu chodívají s hrkačkami také v Budči. „Je to už dlouhodobá tradice. Hrká u nás okolo dvanácti až patnácti dětí. Jejich „pracovní nástroje“ jsou různorodé, používají hrkačky i klapačky, někteří je mají speciálně vyrobené, jiní nakoupené,“ okomentoval místní zvyk starosta Budče Jiří Chalupa.

Děti se na hrkání pokaždé těší, což dokládá i to, že je na tuto akci nemusí nikdo svolávat ani nutit. „Organizují se samy. Trošičku jim pomáhají rodiče, ale většinou si to starší omladina už bere zasvé. Děti hrkání baví, i když jim občas trochu vadí ranní vstávání. Ale stojí to za to, při svých zastávkách u jednotlivých domů dostávají pokaždé odměnu, bonbóny nebo sem tam i peníze. Ty si pak na konci spravedlivě rozdělí,“ sdělil Jiří Chalupa.

Autor: Helena Zelená Křížová

13.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Až do konce letošního srpna je zájemcům k dispozici nová výstava Lidé pro přírodu. Návštěvníky čeká v inventoriu žďárského zámeckého Muzea nové generace interaktivní expozice, která ukazuje, jak důležité je sečení podmáčených luk a jak pestrá je fauna i f
15

Sdružení krajina vystavuje v zámeckém muzeu

Stříbrná studánka na Žákově hoře je jedním z pramenů řeky Svratky.

Blahodárné prameny dokážou vyléčit nemoci a jsou inspirací umělcům

Bouřky na Žďársku lámaly stromy, hasiči nevěděli, kam vyjet dříve

Žďársko – U pěti desítek událostí zasahovali v průběhu čtvrtečního večera až do pátečního rána hasiči na Žďársku v souvislosti s bouřkami doprovázenými silným větrem, který vyvracel stromy. Podívejte se na video u článku.

Po bouřkách se silnými nárazy větru zůstala denní maxima pod třicítkou

Dukovany – V pátek 23. června nebyly na Vysočině na rozdíl od předcházejících dnů tropické teploty zaznamenány na žádné stanici, denní maxima zůstala pod hranicí 30 stupňů Celsia. Meteorology naopak zaujaly nárazy větru, který provázel bouřky přecházející regionem ze čtvrtka na pátek.

Studentky žďárské zdravotní školy jsou nejlepší v republice

Žďár nad Sázavou 23. června – Studentky ze Žďáru jsou nejlepší v poskytování první pomoci. Rozhodla o tom porota složená z lékařů, záchranářů, zdravotních sester a odborných učitelek zdravotnických škol, která hodnotila celostátní soutěž s mezinárodní účastí, jež se uskutečnila v Brně.

AUTOMIX.CZ

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies