VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Hasiči z Pikárce pomáhali při povodních

Pikárec - Přípravná schůze k založení hasičského sboru se uskutečnila 20. srpna 1905. Nejdříve se ale Pikárečtí postarali o sehnání peněz na stříkačku; byl zakoupen stroj za 2400 korun a také 120 metrů hadic.

23.7.2009
SDÍLEJ:

Členové pikáreckého sboru se mimo jiné účastní různých hasičských soutěží (na snímku z roku 2006). Foto: archiv SDH Pikárec

Až 26. května 1907 byl však zvolen výbor hasičského sboru. Prvním starostou se stal Josef Broža.

Hasičská zbrojnice byla v Pikárci postavena v roce 1910. Sbor se kromě ochrany obce před ohněm věnoval také společenské činnosti a akcím, z jejichž výtěžku pak bylo pořizováno další hasičské nařadí.

Obě světové války se podepsaly také na pikáreckém hasičském sboru – někteří jeho členové se již domů nevrátili.

V roce 1946 byla zakoupena nová motorová stříkačka PPS 8 a zároveň došlo k nebývalému zájmu o vstup mezi dobrovolné hasiče. Novými členy sboru se stalo 10 můžů a 10 žen.

Po únoru 1948 se z pikáreckých hasičů formálně stali požárníci, jejich majetek převzal místní národní výbor a několik z nich odešlo osidlovat pohraničí. Další lidé sbor opustili při kolektivizaci a zakládání JZD. Ti, co zůstali, se pak společně s novými mladými členy podíleli i na budování obce, zejména při stavebních akcích jako byla například výstavba kulturního domu, výletiště či požárních nádrží.

Po roce 1989 byl hasičům vrácen jejich původní název a poté si zakoupili motorovou stříkačku PS 12. V roce 1999 odkoupili z JZD hasičské vozidlo Škoda CAS 24. V roce 2005 pak byla vysvěcena nová hasičská zbrojnice, kterou si hasiči vybudovali.

Za dobu své činnosti hasiči přímo v Pikárci zasahovali u 19 požárů. Vesměs se jednalo o hořící rodinné domy a hospodářská stavení. Kromě likvidace požárů a následků dalších pohrom se pikárečtí hasiči věnují i hasičským prohlídkám obytných objektů a hospodářských budov, ale také pořádání kulturních akcí a reprezentaci při okrskových a okresních hasičských soutěžích.

-------------

Hasičský počin
V posledních dnech se hasiči z Pikárce podíleli na likvidaci následků povodně v obci. Čerpali vodu ze zaplavených sklepů pomocí veškeré techniky. Ještě nyní po obci koluje hasičské čerpadlo, díky kterému si mají obyvatelé možnost vyčerpat záplavami znečištěné studny.

Autor: Lenka Mašová

23.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dvoudenní festival Horácký džbánek začal v pátek krátce po 17 hodině koncertem Jaroslava Samsona Lenka s jeho doprovodem. Lenk se také po oba dva dny ujal role moderátora.
16

OBRAZEM: Horácký džbánek zahájil Jaroslav Samson Lenk

Ilustrační deník.

Patronkou Běhu pro hospic je Veronika Čamková

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Vysočina – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

Žďárské „íčko“ bojuje o titul

Žďár nad Sázavou 18. srpna – O titul Informační centrum roku 2017 bojuje v celostátní internetové anketě také Turistické informační centrum ve Žďáře nad Sázavou. V loňském roce do „íčka“, které sídlí v prostorách Staré radnice, zavítalo 28 tisíc návštěvníků.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení