V 25. kole soutěže prohráli v záchranářském souboji v Bystřici a zůstávají přikováni na poslední příčce. Vedle Bystřice si polepšil i Žďár, který rovněž v záchranářském zápase rozdrtil na pouť nováčka z Velké Bíteše. První jarní výhru slaví Stará Říše, která doma porazila Břeclav.

UH. BROD – VRCHOVINA 1:0
Na hřišti favorita mohla jít Vrchovina hned v 1. minutě do vedení, ale centr Chalupy Vícha s Kamilem Skalníkem nedokázali dotlačit za záda Kohoutka. Toho o chvíli později vystrašila nebezpečná střela Michala Skalníka. Největší nebezpečí ze strany Uherského Brodu hrozí ze standardních situací, což se potvrdilo ve 25. minutě. Přetažený roh vrátil do vápna Hruboš a Vrága v pohodě otevřel skóre zápasu. Hned poté šel ze hřiště zranění stoper hostů Vícha, jehož nahradil Košík. Ten se hned po dvou minutách krásně zavěsil do vzduchu a hlavou orazítkoval spojnici břevna a tyče. Břevno se ještě před pauzou otřáslo i na druhé straně.

Po změně stran byla Vrchovina lepším týmem, hnala se za vyrovnáním, ale domácí dobře bránili a hosty do šancí příliš nepouštěli. Nejblíže gólu byli hráči Nového Města při trestném kopu Michala, který lízl tyčku domácí branky. A když ani Michal Skalník s Ošmerou neuspěli, vrátila se Vrchovina ze Slovácka bez bodu.

Gól: 25. Vrága. Rozhodčí: J. Rosický. ŽK: 4:1. Diváci: 256. Poločas: 1:0. Uh. Brod: Kohoutek – David, Holík (75. David), Kúdela, Vrága – Šálek, Dolina, Hruboš, Nevařil – Večeřa (85. Blaha), Michalec (68. Mančík). Vrchovina: P. Šmída – Bača (54. Ošmera), Vícha (27. Košík), Smetana, Chalupa – Žák (82. R. Blažíček), Michal, Wolker, K. Skalník – M. Skalník, Burian. Nejlepší hráči: Vrága – Wolker, K. Skalník.

ŽĎÁR N. S. – V. BÍTEŠ 5:0
V pouťovém derby viděly necelé tři stovky diváků zahřívací úvodní desetiminutovku. Tu definitivně ukončila ve 13. minutě velká šance hostujícího Pohla, jehož střelu ale Jícha zlikvidoval. Ve 20. minutě přišla kombinace Lubora Trojánka s Vopršalem a druhý jmenovaný otevřel skóre zápasu. O pět minut později si oba hráči gólovou spolupráci zopakovali, tentokrát byl ale šťastným střelcem Lubor Trojánek. Na 3:0 pak zvýšil osm minut před pauzou Bureš, jehož nepovedený centr zapadl za záda Pokorného. „To byl zlomový moment zápasu. O poločasové přestávce jsme hráče nabádal k tomu, abychom vzadu hráli na nulu a nedopustili se nějaké lehkovážnosti,“ zmínil kouč FC Žďas Jozef Vanko.

Jeho slova si hráči vzali k srdci, když hned po dvou minutách druhé půle přidal čtvrtý gól Vopršal. Poté zahodil dvě šance Jurnečka a definitivní podobu výsledku dal v 80. minutě po rohovém kopu obránce Štursa.

Góly: 20. a 48. Vopršal, 25. L. Trojánek, 37. Bureš, 80. Štursa. Rozhodčí: Petr. ŽK: 1:3. Diváci: 282. Poločas: 3:0. Žďár n. S.: F. Jícha – Bureš, Wasserbauer, Štursa, T. Trojánek – Jurnečka, R. Sodomka, Mašek (85. Musil), L. Trojánek – Russ (64. Frieb), Vopršal (78. P. Ločárek). V. Bíteš: T. Pokorný – Kopáček, Kerber, Střecha, Ivančík (52. J. Pokorný) – Šimončič (46. Valsa), Nekuda (33. Mrňa), Chlup, Ondrák – Máca, Pohl. Nejlepší hráči: Vopršal, L. Trojánek, Štursa.

BYSTŘICE – PELHŘIMOV 1:0
Klasický záchranářský duel příliš fotbalové krásy nenabídl. Nepříjemný moment pro domácí tým přišel po pár minutách hry, kdy musel ze hřiště kvůli svalovému zranění gólman Svoboda. Ve 20. minutě se pěkně uvolnil domácí Radek Sklenář, vrátil balon pod sebe na úroveň penalty, ale osamocený Žila netrefil branku. Bystřice měla tlak i v dalším průběhu prvního poločasu, ale jejím hráčům chyběl větší důraz ve velkém vápně. Naproti tomu Pelhřimov hrál velmi jednoduše, kromě pár náznaků se však do výraznější šance nedostal.

Druhá půle byla podobná té první. S postupujícím časem byla znát oboustranná nervozita, ve hře byla k vidění velká spousta nepřesností. Více ze hry však měli domácí. Zdeněk Sklenář po hodině hry pěkně vystřelil, ale hosté na brankové čáře balon vykopli. Chvíli nato orazítkoval Malý břevno. Až v 79. minutě si domácí kapitán Zbytovský navedl balon do středu hřiště a z dvaceti metrů jej pěknou střelou uklidil k tyči. Bystřice tak veledůležité tři body získala, Pelhřimov je naopak už jednou nohou zpět v krajském přeboru.

Gól: 79. Zbytovský. Rozhodčí: Popelák. ŽK: 3:3. Diváci: 145. Poločas: 0:0. Bystřice: F. Svoboda (9. Mrňous) – Blaha, Šponar, Mezník, Vařejka – Adamec, R. Sklenář (86. Veselý), Z. Sklenář, Zbytovský, Malý – Žila (61. Čech). Pelhřimov: Matiášek – Kmoch, Chadim, Vacek, Homolka – Bartoň, Hanousek (82. Pícha), D. Poul, V. Poul – Mazanec, Mazač (62. Obranec). Nejlepší hráči: Z. Sklenář, R. Sklenář – Hanousek.

HODONÍN – SLAVOJ POLNÁ 1:1
Hosté zaskočili adepta na postup odvážnou hrou a vysokým napadáním, které zadělalo na nejeden problém v hodonínské defenzivě. „Věděli jsme, že chtějí hrát po zemi, a kluci splnili taktické pokyny do puntíku. Hráli jsme vysoko, nenechávali je rozehrát, oni nebyli ve hře a hráli de-facto jen dlouhé balony na Masaryka, ale s tím si poradila naše stoperská dvojice. Vlastně jsme je nepustili do žádné šance,“ těšilo trenéra Slavoje Michala Lovětínského, jehož tým byl navíc i nebezpečný. A jednu svou šanci dokázal proměnit, když Daniel Kavka zahrál bezchybně přímý volný kop, a na ten Lupač nedosáhl. „Myslím, že jsme vedli zaslouženě,“ dodává kouč.

Hodonín hrál v křeči, ale po změně stran se do jedné šance přece jen dostal, a tu také proměnil. Domácí dohráli takřka ztracenou situaci u lajny, odkud přišel centr a zakončení Čambali. Na nic víc se ale favorit nezmohl, takže Polná si po zásluze odvezla bod. A to ještě v závěru pošilhávala po třech.

Góly: 72. Čambala – 12. Daniel Kavka. Rozhodčí: Švehla. ŽK: 2:3. Diváci: 250. Poločas 0:1. Hodonín: Lupač – Konečný, Červinka, Fojtík, Bartoš – Paděra, Šturma, Polách, Sasín (63. Čambal) – Holešinský, Masaryk (82. Dovhanyuk). Slavoj Polná: Skočdopole – Benda, Kučera, Čížek, Haala (79. Kubec) – Fadrný, Zábrodský – J. Holub (67. David Kavka), Klíma, Daniel Kavka – Válek (86. Trombelli). Nejlepší hráči: Lupač – Daniel Kavka, Zábrodský.

ST. ŘÍŠE – BŘECLAV 2:1
Domácím vyšla akce z desáté minuty, kdy centr ze strany prodloužil Pokorný na Vacka, a ten ho uklidil placírkoou kolem Kunického až do sítě. Hosté byli fotbalovější, ale hráčům Staré Říše nešlo upřít nasazení a velká snaha. Jenže v závěru poločasu nedokázali pokrýt standardku, ze které osamocený Fiala srovnal na 1:1. „Nálada v kabině byla na bodu mrazu,“ uznal kouč domácí Luděk Kovačík, který ale svůj tým dokázal i přesto nabudit do druhé části. Po hodině hry vypíchl Vacek balon, poslal ho před branku Pokornému, který skluzem překonal Kunického podruhé. I na druhé straně bylo rušno, standardky hostů byly nebezpečné, ale gól z nich nepadl. Pojistku tak mohl přidat Rygl, který šel sám na gólmana, jenže neuspěl. Míč v dobré pozici netrefil ani Plichta. V úplném závěru tak Břeclav sahala po bodu, domácí musel na poslední chvíli zachraňovat včasným odkopem na brankové čáře Hekerle.

Góly: 10. Vacek, 62. Pokorný – 45. Fiala. Rozhodčí: Řezníček. ŽK: 1:2. Diváci: 100. Poločas 1:1. Stará Říše: Jícha – Hekerle, Chlumský, Dvořák, Horáček – Pokorný, Merhaut (82. Vácha), Kelbler, Rygl – Vacek, Plichta (58. Severa). Břeclav: Kunický – Wallisch, Smejkal, Hloch, Ianosteac – Fiala, Simandl, Svoboda, Musil – Presl, Hakala (81. Víša). Nejlepší hráči: Merhaut, Hekerle – Simandl.

Ostatní výsledky 25. kola: Holešov – Tasovice 6:0 (3:0), 30. Palík, 35. Roubalík, 39., 49. a 66. Křenek, 51. Chudárek. Rosice – Slavičín 0:0. Brumov – Bzenec 0:3 (0:0), 48. a 68. Reška, 53. Kasala.

16. PELHŘIMOV 26 4 5 17 22:54 17

Příští kolo: Břeclav – Uh. Brod, Bzenec – Rosice, Slavičín – BYSTŘICE, VRCHOVINA – ŽĎÁR N. S., V. BÍTEŠ – Holešov, PELHŘIMOV – Hodonín, SLAVOJ POLNÁ – ST. ŘÍŠE, Tasovice – Broumov.

„Světští“ opět zabrali prostranství u zimního stadionu ve Žďáře nad Sázavou a blízké okolí. I letos se hlavně děti mohou těšit na stovku kolotočů, houpaček a dalších pouťových atrakcí. Prodejních stánků je dvakrát tolik.
Hlava na hlavě. Tak se bude vzpomínat na žďárskou svatojánskou pouť s letopočtem 2017